Gospodarka - Kraj

Będą trzy stawki podatku PIT

Reforma podatkowa przygotowana w ramach tzw. piątki PiS będzie kosztować ponad 10 mld zł rocznie.
Foto: Fotorzepa, Monika Zielska

Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegóły rozwiązań podatkowych zapowiedzianych pod koniec lutego na konwencji PiS. Chodzi o obietnice zerowego PIT dla młodych, obniżki stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz podwyższenia kosztów uzyskania przychodów. Z prezentacji MF wynika, że w sumie obniżki danin dotyczyć będą wszystkich podatników, ale korzyści będą mniejsze, niż można było oczekiwać.

Od 2020 r. pojawić się ma nowa skala podatkowa: z trzema stawkami – 17, 18 i 32 proc., oraz nowymi progami. Oznacza to, że przy rocznych dochodach do 42 764 zł (co oznacza miesięczne zarobki brutto do ok. 4,4 tys. zł) stawka będzie wynosiła 17 proc. W przedziale pomiędzy 42 764 zł a 85 528 zł podatek wyniesie 7,3 tys. zł plus 18 proc. nadwyżki ponad I próg. Natomiast powyżej 85 528 zł podatek wyniesie 15 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad II próg.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Parkiet

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.