Rząd otwiera hotele, kina, stoki i baseny

Od 12 lutego otwarte będą mogły być hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe, kina, teatry, opery i filharmonie. Ich właściciele będą mogli udostępniać gościom maksymalnie połowę miejsc dostępnych w swoich obiektach.

Publikacja: 05.02.2021 15:13

Rząd otwiera hotele, kina, stoki i baseny

Foto: Adobestock

Można będzie zamawiać posiłki do pokojów. Dodatkowo rząd zgodził się na uruchomienie obiektów sportowych na otwartym powietrzu, co oznacza, że czynne będą mogły być m.in. stoki narciarskie. Otwarte będą też kryte baseny. Wszystko z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

- Po konsultacjach z przedsiębiorcami, Radą Medyczną i ekspertami podjęliśmy decyzję o częściowym poluzowaniu obostrzeń – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaraz zastrzegł jednak, że jest to decyzja warunkowa, na dwa tygodnie. W tym czasie rząd i epidemiolodzy będą obserwować jak wpłynie ona na sytuację pandemiczną. Przekonywał, że na razie nasza droga w luzowaniu obostrzeń przynosi dobre rezultaty, bo liczba wykrywanych zakażeń spadła, w szpitalach jest też mniej zajętych łóżek covidowych i respiratorowych. Niepokoi jednak duża liczba zgonów, a także bardzo trudna sytuacja pandemiczna w wielu krajach europejskich m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy we Francji. - Powrót do pełnej normalności byłby w tej sytuacji przedwczesny - stwierdził premier.

Na zniesienie obostrzeń nadal czekać będą przedsiębiorcy z wielu branż. Zamknięte będą więc nadal bary, kawiarnie, puby i restauracje. Ponadto m.in. siłownie, kluby fitness, solaria, firmy eventowe.

- Wszelkie formy pomocy dla zamkniętych branż będą kontynuowane - zapewnił szef rządu.

- To dobra informacja dla wielu przedsiębiorców – ocenił piątkową decyzję rządu Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.-  Od dawna apelujemy, aby rząd stopniowo, w sposób bezpieczny, odmrażał gospodarkę - dodał. Przekonywał też, że najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie polskiej drogi walki ze skutkami pandemii Covid-19, która umożliwi luzowanie obostrzeń w sposób odpowiedzialny, dający szanse na rozpoczęcie działalności na mniejszą skalę i przy dodatkowych obostrzeniach, w miarę zmniejszania liczby zakażeń. - Przedsiębiorcy z zamkniętych branż są skłonni uruchamiać swoje biznesy nawet przy mniejszych limitach klientów, są na to gotowe też branża gastronomiczna i fitness , o ile skala działalności będzie mogła być zwiększana w miarę ustępowania pandemii. Są też przygotowani na stosowanie dodatkowych reżimów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa – mówił dyr. Baczewski.

Biznes ma nadzieję, że w kolejnym etapie otwarte zostaną restauracje, czy firmy z branży targowej. - Czekamy na precyzyjny plan bezpiecznego odmrażania gospodarki. Podtrzymujemy propozycję powołania specjalnego zespołu z udziałem przedsiębiorców i epidemiologów, który jak najszybciej przygotuje wytyczne rozmrażania kolejnych branż bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych lockdownem – mówił dyrektor generalny Lewiatana.

Gospodarka krajowa
Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić
Gospodarka krajowa
Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku
Gospodarka krajowa
Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu
Gospodarka krajowa
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Gospodarka krajowa
Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Jest wniosek grupy posłów