Banki wróciły do łask. Indeksy w górę

Po rozczarowującej końcówce minionego tygodnia optymizm ponownie zawitał na warszawski parkiet.

Aktualizacja: 19.11.2018 18:16 Publikacja: 19.11.2018 18:11

Banki wróciły do łask. Indeksy w górę

Foto: Bloomberg

Zakupom w Warszawie początkowo sprzyjały pozytywne nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji. Handlujący tam inwestorzy ochoczo zabrali się do odkupywania przecenionych akcji. Jednak w miarę upływu czasu przewaga kupujących topniała.

O losach sesji w Europie przesądziło włączenie się do gry amerykańskich inwestorów, którzy bardziej byli zainteresowani pozbywaniem posiadanych akcji. W efekcie początek notowań z Oceanem przyniósł korektę amerykańskich indeksów, pociągając przy okazji za sobą pozostałe giełdy.

Natomiast warszawska giełda okazała się odporna na negatywne impulsy z zagranicy. Dzięki mobilizacji kupujących na finiszu WIG20 zyskał ponad 1,1 proc. W centrum uwagi krajowych inwestorów pozostawał sektor bankowy, co miało związek z trwająca aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.

Po wyprzedaży z końcówki minionego tygodnia nastoje wokół sektora nieco się uspokoiły, dlatego notowania większości banków odrabiały straty. Najlepiej pod tym względem wypadł PKO BP, choć piątkowych strat w całości nie odrobił.

Negatywnym wyjątkiem w tym gronie były banki należące do Leszka Czarneckiego - Getin Noble i Idea Bank. Ich notowania kontynuowały spadki, osiągając nowe historyczne dołki notowań. Miało to związek z obawami inwestorów o kondycję banku, mimo zapewnień Narodowego Banku Polskiego o gotowości wsparcia płynnościowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Notowania pozostałych spółek też dostarczyły niemałych emocji. Motorem zwyżek krajowych indeksów były przede wszystkim mocno drożejące walory spółek energetycznych. Ich notowania kontynuowały pozytywny trend, notując kolejną wzrostową sesję z rzędu. Kupujący byli też bardzo aktywni na akcjach koncernów rafineryjnych PKN Orlen i Lotosu.

Na drugim biegunie wśród najmocniej przecenionych znalazły się papiery Eurocashu oraz spółek odzieżowych LPP i CCC.

W segmencie małych i średnich firm nadal bez przełomu. W dalszym ciągu więcej do powiedzenia mieli sprzedający, dlatego większość firm z szerokiego rynku zakończyła sesję na minusie.

Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt
Giełda
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?
Giełda
Rynek wycisza się przed długim weekendem
Giełda
Symboliczne wzrosty na GPW. WIG20 poniżej 2400 pkt