Giełda

Przewaga sprzedających na GPW

Tylko WIG20 korzysta na lepszym od prognoz odczycie PKB. Słabością razi mWIG40, któremu ciąży CD Projekt. Na rynku walutowym umocnieniem na dane z Niemiec zareagowało euro.
Foto: materiały prasowe

Indeks dużych spółek rósł na półmetku wtorkowej sesji o 0,6 proc. do 2469 pkt, oddalając się od strefy wsparcia 2450-2440 pkt. Wskaźnik rozpoczął dzień wysokim otwarciem, w czym pomógł poranny, lepszy od oczekiwań odczyt niemieckiego PKB. Dla utrzymania indeksu na plusie duże znaczenie miał opublikowany o 10.00 odczyt rodzimego PKB. Z danych GUS wynika, że Polska gospodarka powiększyła się w III kwartale br. o 4,7 proc. rok do roku, a więc najbardziej od ponad pięciu lat. W portfelu WIG20 najbardziej zyskiwał dystrybutor obuwia CCC (+3,4 proc. do 258,45 zł), a najgorzej radził sobie przedstawiciel branży IT Asseco Poland (-1,7 proc. do 44,16 zł).

Foto: parkiet.com

Odczyt polskiego PKB nie zrobił wrażenia na posiadaczach akcji średnich spółek. Indeks mWIG40 spadał na półmetku sesji o 0,6 proc. do 4747 pkt, bez problemu forsując wsparcie 4800 pkt. Najsłabszym ogniwem w jego portfelu jest jego największy udziałowiec CD Projekt, którego papiery mocno tracą już drugi dzień z rzędu (-7,7 proc. do 105,9 zł). Notowania indeksu zbliżają się do październikowego dołka 4717 pkt, a średnie kroczące z 50 i 200 sesji są coraz bliżej utworzenia formacji krzyża śmierci. Gdyby na wykresie pojawiły się obydwa sygnały, byłby to mocny impuls podażowy.

Patrząc na nasz parkiet przez pryzmat całego szerokiego rynku, należy przyznać, że przewaga jest dziś zdecydowanie po stronie niedźwiedzi. Świadczą o tym rynkowe statystyki: 49 proc. spółek traciła, przy 28 proc. zyskujących, cztery spółki były na co najmniej rocznym maksimum, a aż 16 na analogicznym minimum.

Foto: parkiet.com

Warto dodać, że na rynku walutowym mocno zyskuje dziś euro wobec dolara. Kurs ruszył w górę zaraz po publikacji lepszego od prognoz PKB Niemiec. Wczesnym popołudniem notowania rosły o 0,5 proc. do 1,1725 dol.


Wideo komentarz