Giełda

Rynki pod presją napięć geopolitycznych

Początek sierpnia przyniósł kontynuację hossy w USA, napędzanej świetnymi wynikami spółek za drugi kwartał 2Q18 roku. S&P 500 i Nasdaq Composite są bardzo blisko odnotowania historycznych szczytów.

Michał Jezierski Analityk, TFI PZU

Foto: Archiwum

Ubiegłotygodniowe dane regulującej rynek kontraktów futures agencji CFTC wskazują na utrzymywanie się przewagi krótkich pozycji na będący barometrem sentymentu inwestorów indeks zmienności VIX, którego wartość spadła do poziomów z początku roku.

Wiele światowych rynków pozostaje jednak pod presją napięć geopolitycznych. Rubel, obligacje i akcje w Rosji spadły po zapowiedzi wprowadzenia przez USA sankcji za marcowy zamach z użyciem borni chemicznej na Siergieja Skripala, byłego rosyjskiego szpiega pracującego jako podwójny agent dla Wielkiej Brytanii.

Ryzyko braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską co do formy brexitu ciąży na funcie, który mimo ubiegłotygodniowej podwyżki stóp przez Bank Anglii wciąż się osłabia. Dalej spada też turecka lira i obligacje, tym razem wskutek sankcji nałożonych przez USA za przetrzymywanie przez władze w Ankarze pastora Brunsona.

Narasta też konflikt handlowy z Chinami, które w środę zapowiedziały wprowadzenie 25-proc taryf na towary z USA o wartości 16 miliardów dolarów. Druga fala taryf z obu stron ma wejść w życie 23 sierpnia. Na uwagę zasługuje rezygnacja Chin, mimo wcześniejszych gróźb, z nałożenia taryf na import ropy z USA. Nie oznacza to jednak, że największe chińskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, Sinopec po cichu nie zmniejsza skali zakupów amerykańskiej ropy. Mniejszy od oczekiwanego spadek zapasów w USA spowodował 3-proc.przecenę ropy WTI. W dłuższym terminie ceny ropy powinny być jednak wspierane dalszymi ograniczeniami podaży z ogarniętej kryzysem Wenezueli i zapowiedzianymi przez USA sankcjami na Iran.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły