Szykuje się dobry sezon wyników

Ostatnie dane wskazują na to, że marzec był naprawdę bardzo dobrym miesiącem w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 16.04.2021 18:55

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Dodając do tego przeprowadzane szczepienia można odnieść wrażenie, że pierwszy kwartał tego roku wypadł świetnie pod względem wyników finansowych spółek. Tak jest przynajmniej w przypadku banków. Czy można oczekiwać całego dobrego sezonu wyników?

Warto wskazać, że za nami publikacje największych banków w Stanach Zjednoczonych. W zdecydowanej większości przypadków banki zaskakiwały zarówno pod względem zysków jak i przychodów. Duża część zysków to efekt odwiązywania wcześniejszych rezerw związanych z pandemią. Z drugiej strony banki zaangażowane w handel na rynkach finansowych mają się zdecydowanie lepiej, w szczególności w porównaniu do tych, których biznesy są oparte w dużej mierze na marży odsetkowej. Nawet w tym wypadku te banki nie mają zbyt dużo powodów do narzekania, gdyż patrząc na zachowanie rentowności w minionym kwartale widać, że rynkowe stopy procentowe poszły wyraźnie do góry. Warto wspomnieć o wynikach banku Morgan Stanley, którego kwartalne zyski wzrosły o 150%! Z drugiej jednak strony w raporcie bank wskazuje, że musi zapisać stratę na poziomie niemal 1 miliarda dolarów w związku z upadkiem funduszu hedgingowego Archegos Capital.

Banki miały się dobrze i indeks Dow Jones wyszedł na nowe historyczne szczyty. Ta sama sytuacja miała miejsce również w przypadku S&P 500 czy Nasdaqa. Niemniej warto wspomnieć o tym, że Fed daje powody rynkom do kupowania bez opamiętania. Wczorajsze wypowiedzi bankierów wskazują na to, że bank centralny nie zamierza studzić gospodarki przed ewentualnym przegrzaniem. Oczywiście takie słowa budzą potencjalny niepokój, dlatego niektórzy bardziej uważni inwestorzy powinni zapiąć pasy. Z drugiej strony mamy przed sobą jeszcze wiele potencjalnie dobrych wydarzeń, jak otwieranie globalnej gospodarki, co może wpłynąć na to, że S&P 500 nie zatrzyma się w okolicach 4200 czy 4300 punktów, tylko w zasięgu tygodni zamelduje się na astronomicznym poziomie 5000 punktów.

Na ten moment wzrosty na Wall Street wyglądają na umiarkowane. Traci Russell 2000. Z drugiej jednak strony jesteśmy po bardzo dobrej sesji w Europie, gdzie DAX po wzroście powyżej 1,3% zameldował się na nowych historycznych szczytach. Z drugiej strony w Europie zdecydowanie negatywnie odstawał WIG20, który stracił 0,35%. Inwestorom nie spodobały się wyniki finansowe CD Projekt, który tracił po publikacji raportu finansowego.

Michał Stajniak

Giełda
Wzrostowe zamknięcie kwartału
Giełda
Inwestorzy udają się na święta w dobrych nastrojach
Giełda
Świetne dane z USA, świetna sesja na WIG20
Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt