Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

Wczorajsza przecena na rynku akcji w USA spowodowana dalszym wzrostem rentowności obligacji wyraźnie pogorszyła nastroje.

Aktualizacja: 26.02.2021 16:35 Publikacja: 26.02.2021 16:34

Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

Foto: AFP

Spadki były kontynuowane podczas godzin nocnych na rynku azjatyckim, a główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od solidnych luk spadkowych. Co prawda pierwsze godziny handlu przyniosły odpowiedź ze strony kupujących i odreagowanie, niemniej tuż przed otwarciem handlu w Stanach Zjednoczonych i tak dominuje kolor czerwony. Część strat została wymazana, jednak główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się pod kreską. Przecena na indeksie DAX została ograniczona do 0,3% (indeks odbił się ponad 200 punktów od dzisiejszego dołka), z kolei francuski CAC40 traci 0,8%, a londyński FTSE100 zniżkuje 1,66%.

Patrząc na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, nastroje także nie są najlepsze. Dzisiejsza sesja na WIG20 rozpoczęła się od solidnej luki spadkowej, a w kolejnych godzinach kupujący mają wyraźny problem z odrabianiem strat, przez co w momencie przygotowywania tego komentarza obserwujemy 1,5% przecenę. Jeżeli do końca dnia nie zobaczymy odpowiedzi ze strony popytu, dojdzie do wygenerowania sygnału spadkowego z perspektywy klasycznej analizy technicznej. Notowania znalazły się bowiem poniżej linii szyi szerokiej formacji głowy z ramionami (RGR), która zapowiada zmianę sentymentu na spadkowy. Ostateczną podporą dla rynkowych byków może się jeszcze okazać strefa przy poziomie 1870 pkt, jednak na tę chwilę sytuacja techniczna przemawia za kontynuacją spadków. Wśród polskich blue chipów, aż 15 spółek znajduje się pod kreską, podczas gdy 5 z nich notuje wzrosty. Liderem wzrostów jest dziś Cyfrowy Polsat, a to za sprawą informacji o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży ok. 99,99% udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura (cena sprzedaży wyniesie łącznie 7,07 mld PLN). Na sporym plusie znajdziemy także akcje Orange Polska, czy Alior Banku. Z kolei najgorzej wśród blue chipów radzi sobie CD Projekt, gdzie przecena przekracza 5%, sporo tracą także akcje KGHM (-4,5%).

 

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych

XTB

[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.

Giełda
Najlepszy pierwszy kwartał od 2019 r.
Giełda
Bycze zakończenie kwartału na GPW
Giełda
Marzec czasem akcji
Giełda
Wzrostowe zamknięcie kwartału
Giełda
Inwestorzy udają się na święta w dobrych nastrojach
Giełda
Świetne dane z USA, świetna sesja na WIG20