Skarbiec podwoi aktywa w dwa lata…

… również dzięki przejęciom. TFI, którego największym akcjonariuszem – pośrednio – jest Murapol, opublikowało strategię do 2020 r.

Publikacja: 29.11.2017 18:12

Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes Skarbiec Holding

Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes Skarbiec Holding

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Cele na najbliższe dwa lata spółka zawarła w trzech punktach:

- 2 razy więcej aktywów w funduszach skierowanych do szerokiego grona inwestorów

- 3 razy więcej segmentów produktowych

- 4 razy więcej kanałów dotarcia do klienta

-  Docelowo, do 2020 r. wartość aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem Skarbca TFI ma się podwoić do 8 mld zł – czytamy w komunikacie spółki. Realizacji tego założenia ma pomóc rozwój oferty. - Porządkowaniu jej w obszarze tradycyjnych funduszy dłużnych i akcji, z których od lat znany jest Skarbiec, będzie towarzyszyć kontynuacja rozwoju funduszy alternatywnych (absolutnej stopy zwrotu, wielu klas aktywów, itp.). Oferta uzupełniona zostanie o trzeci, dopełniający filar – fundusze alternatywne w tym nieruchomości, wierzytelności, mezzanine czy private equity i focused equity. Nowe fundusze będą odpowiadać za około 25 proc. aktywów, a dzięki ich wprowadzeniu liczba segmentów produktowych w ofercie TFI zwiększy się trzykrotnie – informuje spółka.

Dotarcie do nowych, potencjalnych klientów umożliwi rozbudowa kanałów dystrybucji. - Strategia zakłada w tym zakresie m.in. rozwój segmentu B2B nakierowanego na klientów preferujących rozwiązania dłużne, przebudowę kanału bezpośredniej sprzedaży B2C dzięki nowej platformie on-line oraz budowę własnej sieci sprzedaży (w oparciu o agentów firm inwestycyjnych i potencjalnie wealth management). Skarbiec będzie kontynuował wieloletnią i skuteczną współpracę z partnerami bankowymi, intensyfikując jednocześnie współpracę z dystrybutorami niezależnymi. Zgodnie z założeniami strategii liczba kanałów dotarcia do klientów ma wzrosnąć czterokrotnie – zapowiada TFI

- Stawiamy na rozwój organiczny, co nie znaczy, że nie bierzemy pod uwagę przejęć. Będziemy przyglądać się rynkowi zarówno pod kątem konsolidacji, jak i uzupełniania biznesu Skarbca o elementy komplementarne do obecnej działalności. Mamy mocną pozycję finansową, co pozwala nam planować ambitny wzrost przy jednoczesnym podtrzymaniu ogłoszonej w tym roku polityki dywidendowej – komentuje Bartosz Józefiak, prezes Skarbca Holdingu, notowanej na GPW spółki, do której należy TFI o tej samej nazwie.

- Chcemy być także przygotowani na oczekiwany - ze względu na trendy demograficzne i zmiany regulacyjne - wzrost zainteresowania produktami emerytalnymi, takimi jak długoterminowe plany oszczędzania, PPK i PPE – ujawnia Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes holdingu.

Skarbiec TFI zarządza obecnie 43 funduszami i subfunduszami skierowanymi do szerokiego grona inwestorów oraz 10 funduszami dedykowanymi i dysponuje najszerszą siecią dystrybucji na polskim rynku, składającą się z 75 dystrybutorów zewnętrznych i dwóch kanałów sprzedaży własnej.

Fundusze inwestycyjne
Nie wszyscy powiernicy łapią się na rynkowe tempo
Fundusze inwestycyjne
Jeszcze nie czas na fundusze obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Potężne napływy do funduszy rynku pieniężnego
Fundusze inwestycyjne
Fundusze absolutnej stopy zwrotu – ktoś jeszcze o nich pamięta?
Fundusze inwestycyjne
Buczek: fundusze dłużne zarobią po 8 proc.
Fundusze inwestycyjne
Wdrażanie ESG w polskich funduszach idzie po łebkach