REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne

Choć wyniki funduszy wciąż są niezłe, to ich aktywa mizernieją

Na koniec marca wartość kapitału zgromadzonego w funduszach inwestycyjnych była w tym roku najniższa, co było spowodowane odpływami z większości kategorii funduszy.
Foto: Bloomberg

Stabilna sytuacja giełd i uspokojenie rynku długu nie powstrzymały klientów TFI przed wycofywaniem pieniędzy. W efekcie aktywa funduszy w marcu spadły do poziomów najniższych w tym roku i tylko nieco wyższych niż w grudniu zeszłego roku.

Znów odpływy z TFI

Wartość aktywów pod zarządzaniem krajowych funduszy inwestycyjnych wynosiła na koniec marca 257,7 mld zł, co oznacza spadek o 1,5 mld zł, czyli 0,6 proc. w porównaniu z lutym – wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz serwisu Analizy Online. Spadek aktywów był konsekwencją przewagi umorzeń nad wpłatami. Przypomnijmy, że z ponad 20 grup funduszy jedynie pięć w marcu miało ujemny przeciętny wynik. Najlepsze stopy zwrotu przyniosły oczywiście akcje. W czołówce były m.in. fundusze akcji polskich małych i średnich spółek. Ich wynik w marcu to 1,2 proc., natomiast za cały I kwartał aż 9 proc. W marcu ze wszystkich rodzajów funduszy klienci wycofali blisko 1,2 mld zł. To duża zmiana w porównaniu z lutym, kiedy – po kilku ciężkich miesiącach – fundusze w końcu miały dodatnie saldo sprzedaży sięgające 254 mln zł. Dość spokojny w porównaniu z II połową 2018 r. był również styczeń tego roku, w którym ubyło około 400 mln zł z kasy funduszy.

Fundusze akcji skurczyły się mimo zwyżek

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie funduszy, to w ujęciu wartościowym największe straty aktywów miały miejsce w funduszach aktywów niepublicznych (ponad 1 mld zł). Następne w kolejności były fundusze mieszane (346 mln zł odpływów). Wartość zgromadzonych środków zmalała w ponad połowie z prawie 150 funduszy w tym segmencie – podaje raport.

Po dwóch bardzo udanych miesiącach nowego roku na rynkach kapitałowych, za sprawą których aktywa funduszy akcji rosły mimo ujemnego salda sprzedaży, w marcu ich wartość spadła. Zniżka sięgnęła blisko 1 proc., czyli około 232 mln zł. Fundusze akcji polskich straciły 169 mln zł aktywów, a akcji zagranicznych 63 mln zł. Mniej kapitału pod zarządzaniem mają również fundusze absolutnej stopy zwrotu. Tu zniżka wyniosła 0,4 proc., do 8,523 mld zł.

Zmiany w funduszach dłużnych

Do istotnych zmian w strukturze aktywów doszło wśród funduszy dłużnych. To jednocześnie największa grupa funduszy na rynku, o łącznych aktywach wynoszących na koniec ubiegłego miesiąca 103,4 mld zł, co oznacza wzrost o 0,1 proc. w porównaniu z końcem lutego.

Jednak pomiędzy grupami funduszy dłużnych doszło do przetasowań. Aktywa funduszy polskich papierów skarbowych spadły o 994 mln zł, a wzrosły o kolejno 684 i 330 mln zł w funduszach polskich papierów skarbowych długoterminowych i uniwersalnych długoterminowych. To jednak w dużej mierze efekt transferu środków pomiędzy funduszami tylko jednego, dużego towarzystwa – czytamy w raporcie IZFiA i AO. Chodzi oczywiście o PKO TFI.

Riviera zniknęła

Duży, ponad 13-proc., wzrost aktywów zanotowało TFI BGŻ BNP Paribas Polska, jednak było to efektem wchłonięcia Riviery TFI. W ujęciu procentowym dość udany miesiąc ma za sobą również m.in. Caspar TFI. Kapitał, którym zarządza, urósł w miesiąc o blisko 5 proc. Aktywa Caspara rosły trzeci miesiąc z rzędu na fali odbicia zachodnich giełd. Również trzy udane miesiące mają za sobą Amundi TFI, Millennium TFI, NN Investment Partners TFI, Opera TFI, Pekao TFI, Santander TFI oraz TFI PZU. Z drugiej strony trzy miesiące z rzędu spadały aktywa Skarbca TFI, Superfund TFI i TFI Agro.

Liderem rynku pod względem wielkości aktywów rynku kapitałowego pozostaje PKO TFI z portfelem wartym 35,24 mld zł. Za nim jest Pekao TFI (20 mld zł), a trzecie Santander TFI (15,4 mld zł).


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA