REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

TFI. Rynkowa wycena aktywów będzie lepsza

Ministerstwo Finansów chce, by towarzystwa inwestycyjne odeszły od liniowej wyceny instrumentów dłużnych, stosowanej przez niektóre wobec aktywów nienotowanych na rynkach.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Większości TFI ten pomysł zapewne się spodoba, ponieważ wyceny funduszy obligacji różnych towarzystw staną się dzięki temu bardziej porównywalne. Problem widzą jednak w mało płynnym polskim rynku.

Analizując wyniki funduszy inwestujących w papiery dłużne, w niektórych przypadkach w oczy rzuca się to, że ich wyceny w pewnych okresach przypominają niemal linię prostą. Problem dostrzegło MF, które zwróciło uwagę, że taki sposób wyceny nie uwzględnia ryzyk rynkowych czy też emitenta. Uwzględnia natomiast tylko premię za to ryzyko. Dla przykładu, jak czytamy w półrocznym sprawozdaniu UniKorona Pieniężny, blisko 23 proc. aktywów nie była wyceniona rynkowo. Na koniec sierpnia aktywa sięgały blisko 6,2 mld zł. Union na razie nie komentuje pomysłu resortu finansów. Na szczegóły czeka także Investors TFI. W portfelu Investor Płynna Lokata, który ma około 3,4 mld zł aktywów netto, około 24 proc. stanowiły aktywa nienotowane. Jeszcze większy udział (ponad 63 proc.) wycenianych liniowo aktywów miał Quercus Ochrony Kapitału. Prezes Sebastian Buczek popiera pomysł zmian. W portfelu Skarbiec Obligacji Globalnych takie aktywa to około połowa.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA