REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Odpływy z funduszy obligacji korporacyjnych przyspieszyły

Według wstępnych danych w czerwcu klienci z tego typu produktów wycofali sporo więcej pieniędzy niż w poprzednich miesiącach. Powód jest cały czas ten sam, czyli sprawa GetBacku.
Foto: 123rf

Fundusze obligacji korporacyjnych znów mają za sobą fatalny pod względem sprzedaży miesiąc. Masowe odpływy z tej grupy utrzymują się od marca, kiedy do powszechnej opinii zaczęła przebijać się sprawa GetBacku. W marcu klienci wycofali 213 mln zł, w kwietniu 180 mln zł, a w maju 242 mln zł. W czerwcu zaś, według wstępnych danych firmy Analizy Online, odpłynęło aż 400 mln zł. Choć w niektórych przypadkach TFI notowały napływy do tej grupy.

Sprawdź notowania funduszy inwestycyjnych

Wszystko, tylko nie akcje

– Nasz sztandarowy produkt sprzedażowy to portfele funduszy dopasowane do profilu ryzyka klienta. Nie najlepsza koniunktura na rynkach akcji w pierwszym półroczu siłą rzeczy wpłynęła negatywnie na wyniki portfeli, nawet tych najbardziej konserwatywnych. Odnotowaliśmy ujemne napływy netto do funduszy, lecz w większym stopniu były one spowodowane mniejszą niż zwykle sprzedażą portfeli, a nie istotnie zwiększonymi umorzeniami – uważa Rafał Lerski, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny TFI BGŻ BNP Paribas. Jak twierdzi, odpływy w poszczególnych funduszach były raczej proporcjonalne do ich udziałów w danym portfelu. – Ewidentnie jednak część klientów postanowiła też zrezygnować z inwestowania portfelowego na rzecz bezpośredniego lokowania w funduszach inwestujących głównie w instrumenty dłużne krótkoterminowe lub o zmiennej stopie procentowej. W naszym przypadku wpłynęło to korzystnie na zwiększenie aktywów w funduszu obligacji korporacyjnych Lokata Kapitału – tłumaczy Lerski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA