Fundusze inwestycyjne TFI

Notowania spółek. Odpływy z funduszy akcji pogłębiają przeceny

W czerwcu z najbardziej ryzykownych produktów towarzystw funduszy inwestycyjnych notowanych na GPW znów odpływał kapitał. Łącznie 92 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Notowania małych i średnich spółek w tym roku są pod mocną presją podaży. Z jednej strony inwestorów nie zadowalają wyniki tych przedsiębiorstw. Od kilku miesięcy regularnie odpływają również środki z funduszy akcji czy mieszanych, co musi się odbijać na portfelach TFI.

Strach przed akcjami

W tym roku inwestorzy nie są rozpieszczani przez giełdowe TFI. Po pierwsze, są obawy o gorsze wyniki finansowe TFI w związku ze strukturą napływów. Klienci, jeśli już decydują się na fundusze, to raczej bezpieczne, które pobierają mniejsze opłaty za zarządzanie. Z funduszy akcji cała trójka – czyli Quercus, Altus i Skarbiec – notuje odpływy. Druga i ważniejsza przyczyna marnych notowań to sprawa GetBacku. W efekcie Altus i Quercus należą do najmocniej przecenionych spółek z szerokiego rynku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz