REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

TFI. Klienci znów uciekali

W marcu saldo sprzedaży funduszy ponownie było ujemne.
Foto: Adobestock

W marcu, jeśli chodzi o nastroje klientów funduszy, sytuacja przypominała to, co działo się w zeszłym roku. Może to być pewne zaskoczenie, zważywszy na fakt, że w ubiegłym miesiącu na giełdach oraz rynku obligacji było dość stabilnie. Do tego w lutym fundusze pierwszy raz od kilku miesięcy miały łącznie dodatnie saldo sprzedaży.

Saldo sprzedaży dla całego rynku TFI w ubiegłym miesiącu wyniosło -1,1 mld zł – wynika ze wstępnych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Na ogólny ujemny wynik największy wpływ miały wysokie umorzenia w PKO Obligacji Skarbowych – fundusz ten w ubiegłym roku był liderem sprzedaży. Stąd największe odpływy – według metodologii IZFiA – zanotowała kategoria funduszy obligacji skarbowych krótkoterminowych, z której klienci wycofali blisko 0,9 mld zł netto. Wysokie umorzenia miały jednak również fundusze akcji polskich uniwersalne, skąd uczestnicy wypłacili o 0,4 mld zł więcej, niż wpłacili. Po około 0,2 mld zł odpływów netto zanotowały grupy funduszy mieszanych stabilnego wzrostu oraz absolutnej stopy zwrotu. Na plusie z kolei była m.in. grupa funduszy obligacji uniwersalnych (0,6 mld zł wpłat netto) oraz obligacji skarbowych (0,2 mld zł). Fundusze obligacji korporacyjnych pozyskały 35 mln zł świeżego kapitału, natomiast fundusze akcji małych i średnich spółek miały o ponad 11 mln zł więcej wpłat od umorzeń. Co ciekawe, fundusze akcji indeksowe pozyskały ponad 11 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA