Fundusze inwestycyjne TFI

Skarbiec, Altus: Luty dla TFI wcale nie taki straszny

Zarówno Skarbiec TFI, jak i Altus TFI w lutym zanotowały ogółem wzrost aktywów pod zarządzaniem. Łączne aktywa Altusa zwiększyły się w miesiąc o ponad 4 proc., do 15,25 mld zł, ale jeśli chodzi o fundusze detaliczne, towarzystwo zanotowało spadek o blisko 4 proc., do około 1,855 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– Notujemy odpływy z tzw. funduszy bezpiecznych, głównie obligacji skarbowych. Naszym zdaniem obecnie obligacje są drogie i sami podpowiadamy klientom, że ten segment rynku może znaleźć się pod presją – tłumaczy Piotr Osiecki, prezes Altus TFI. Jego zdaniem spadek aktywów funduszy detalicznych wiąże się również z zacieśnianiem oferty przez dystrybutorów w kontekście MiFID II. – Liczymy jednak, że część klientów przeniesie kapitał do naszych funduszy absolutnej stopy zwrotu, które w związku z oczekiwanym wzrostem zmienności na rynku uważamy za dobry produkt na ten rok – zakłada Osiecki.

W przypadku Skarbca w lutym aktywa zwiększyły się nieznacznie, do 16,45 mld zł. Jak tłumaczy Bartosz Józefiak, prezes zarządu Skarbiec Holding, aktywa wzrosły w grupie funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych, a w grupie akcyjnych, mieszanych i alternatywnych spadły. Sprzedaż netto Skarbca w lutym to 38 mln zł.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły