Fundusze inwestycyjne TFI

TFI na giełdzie: Mimo rekordowego roku dla branży akcje powierników nie dały dużo zarobić

W 2017 r. notowania Skarbca urosły o 10 proc., Altusa 6 proc., a Quercusa o 2 proc. (dane ze stooq.pl, uwzględniające dywidendy – w ubiegłym roku ostatnie ze wspomnianych TFI nie wypłaciło dywidendy, tylko przeprowadziło skup akcji własnych).
Foto: Fotolia

Inwestorzy mogą więc mówić o rozczarowaniu, biorąc pod uwagę, że najprawdopodobniej – na oficjalne potwierdzenie trzeba jeszcze poczekać – miniony rok był pod względem sprzedaży funduszy najlepszym od dekady. Problem w tym, że największy napływ kapitału ominął powierników notowanych na giełdzie. Mimo to w tym gronie pozytywnie wyróżnił się Skarbiec. – Miniony rok był dla Skarbca burzliwy. Największy, wieloletni akcjonariusz – fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, wycofał się z akcjonariatu, w jego miejsce pojawił się niespodziewany – bo niezwiązany z branżą TFI – inwestor, deweloper Murapol.

Foto: GG Parkiet

Zmianom w akcjonariacie towarzyszył cały szereg roszad kadrowych. Dlaczego więc notowania w ujęciu rocznym wzrosły? Spółka udowodniła, że nawet w trudnym dla siebie okresie potrafi pozyskiwać nowe aktywa (ponad 550 mln zł netto od stycznia od listopada – red.), a odejścia zarządzających nie wywołują wyraźnego pogorszenia stóp zwrotu funduszy – uważa Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities. – Do tego mniej więcej połowa aktywów zarządzanych przez Skarbiec jest ulokowanych na rynkach zagranicznych. W efekcie spółka nie odczuła aż tak bardzo dekoniunktury w segmencie małych spółek notowanych na GPW, ani w funduszach absolutnej stopy zwrotu rynku polskiego – dodaje ekspert. – Co do zasady jednak notowania Skarbca, podobnie jak pozostałych TFI giełdowych, poruszały się przez cały rok w trendzie bocznym, trudno mówić o zwyżkach. Dużą sprzedażą netto funduszy inwestycyjnych w 2017 r. mogą się pochwalić przede wszystkim TFI bankowe, które nie są notowane na giełdzie – zastrzega.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz