REKLAMA
REKLAMA

Forex

Siedem krajów jako ogniska kryzysów walutowych

Model stosowany przez analityków Nomury wskazał też kraje, którym najmniej zagraża tego typu załamanie. I tu duże zaskoczenie. Wśród nich znalazły się: Rosja, Indonezja i Brazylia.
Foto: Bloomberg

Siedem rynków wschodzących jest najbardziej zagrożonych kryzysem walutowym – wynika z modelu opracowanego przez analityków Nomury. To Argentyna, Turcja, RPA, Sri Lanka, Pakistan, Egipt i Ukraina.

Dwie trzecie trafień

Wybór nie powinien zaskakiwać, gdyż waluty całej siódemki są już pod silną presją. Peso argentyńskie straciło od początku roku około 50 proc. wobec dolara, a lira turecka około 40 proc. Rupia Sri Lanki ustanowiła w poniedziałek rekord słabości do dolara. Po niechlubne rekordy sięgały ostatnio też rupia pakistańska i funt egipski. Rand stracił w tym roku 18 proc. wobec amerykańskiej waluty i stał się najsłabszy od 2016 r. Ukraińska hrywna przez ostatnie trzy miesiące straciła 7,5 proc. do dolara, choć w I półroczu solidnie rosła.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA