REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Czarne chmury wiszą nad rumuńską giełdą

W ostatnich miesiącach BET, indeks rumuńskiej giełdy, zachowuje się dużo lepiej, niż np. większość rynków wschodzących, a od początku roku urósł już o ponad 7 proc. Skąd ten optymizm?
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

– Wydaje się, że jednym z kluczowych pozytywnych czynników jest rozpoczęty w tym roku cykl podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy zaczęli uwzględniać cykl podwyżek stóp w wycenach banków. Stanowią one około jednej trzeciej indeksu, przez co wpływ jest znaczący, a wyniki banków wyraźnie poprawiły się w pierwszych dwóch kwartałach względem ubiegłego roku – tłumaczy Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Polbanku. – Cykl podwyżek się jeszcze nie zakończył, a ostatni odczyt inflacji CPI znalazł się w okolicach 4,5 proc. rok do roku – podkreśla. Zdaniem Namysła dodatkowo szerszy rynek korzysta na działaniach stymulacyjnych w gospodarce, ryzykiem jednak pozostaje stosunkowo duży deficyt budżetowy oraz dość duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, co może negatywnie odbić się na nastawieniu inwestorów do rynku rumuńskiego w przypadku spowolnienia gospodarczego na świecie. Na problem rosnącego deficytu, który coraz bardziej niepokoi Komisję Europejską, zwraca również uwagę Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. – Może się więc okazać, że Rumunia zostanie ponownie objęta procedurą nadmiernego deficytu, kiedy na koniec tego roku wyniesie on powyżej 3 proc. PKB, co jest coraz bardziej prawdopodobne. Również kwestia protestów przeciwko zmianom w prawie na temat korupcji powodował, że klimat inwestycyjny wokół Rumuni się pogarsza. Wydaje się więc, że o ile nie powróci ogólnie pozytywne nastawienie inwestorów do rynków wschodzących, to okres pozytywnego wyróżniania się BET, także na tle regionu, może zmierzać ku końcowi – ocenia Maliszewski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA