REKLAMA
REKLAMA

Forex

Kryzys turecki wstrząsa wieloma rynkami wschodzącymi

Obok liry pod presją znalazły się m.in. rupia indyjska czy rand południowoafrykański. Władze Turcji sięgają po półśrodki, by powstrzymać pogłębianie się paniki na rynkach finansowych.
Foto: AFP

Lira turecka traciła w poniedziałek rano nawet 9 proc. wobec dolara i ustanowiła nowy rekord słabości. Za 1 USD płacono już ponad 7 lir. Pogłębiający się turecki kryzys bije rykoszetem w inne waluty z rynków wschodzących. Rupia indyjska osłabła w poniedziałek rano o 0,8 proc. do rekordowego poziomu 69,55 rupii za 1 dolara. Rand południowoafrykański zniżkował do poziomu z połowy 2016 r. Za 1 dolara płacono nad ranem nawet 15,23 randy. Pod presją jest również rubel rosyjski (do czego jednak mocno przyczyniły się ostatnie amerykańskie sankcje bijące w Rosję). Za 1 dolara płacono w poniedziałek nawet 66,8 rubla, czyli najwięcej od ponad dwóch lat.

Ratunkowa prowizorka

Przez ostatni miesiąc lira straciła na wartości wobec dolara blisko 30 proc., a od początku roku ponad 40 proc. Inwestorzy się niepokoją, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie ingerował w politykę pieniężną (powstrzymując konieczne podwyżki stóp procentowych). Na to nakładają się obawy związane z pogarszającymi się relacjami amerykańsko-tureckimi, kondycją tureckich banków i dużym zadłużeniem spółek w obcych walutach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA