Forex

Typ fundamentalny: nowe szanse przed złotem

Zachowanie złota w ostatnich tygodniach może nieco dziwić. Mimo nerwowości na rynku, jego cena systematycznie spadała i dopiero w ostatnich dniach widać było większą aktywność popytu. Zdaniem Mateusza Groszka, analityka Admiral Markets, niewykluczone jednak, że jest to początek większego ruchu, a przemawiać za tym ma m.in. historia.
Foto: AFP

– W nadchodzących tygodniach powinniśmy zainteresować się złotem. Statystycznie rynek akcji od końca kwietnia do października generował najniższe stopy zwrotu. Z tego powodu kapitał był przekierowywany w stronę bezpiecznych przystani. Dla przykładu uśredniona stopa zwrotu dla złota od 2000 r. w lipcu oraz sierpniu wyniosła odpowiednio 2,24 proc. oraz 4,10 proc. Oprócz tego złoto prawdopodobnie osiągnęło długoterminowe minimum – twierdzi Groszek. Jego zdaniem jest co najmniej kilka czynników, które mogą o tym świadczyć. – Aspektem, który na to wskazuje, jest pozycjonowanie się zarządzających na rynku kontraktów terminowych, ponieważ liczba pozycji długich zrównała się z krótkimi – dodaje. Historycznie patrząc, w momencie, w którym pozycje długie w portfelach zarządzających na rynku kontraktów terminowych zrównały się z krótkimi, mieliśmy osiągnięte minimum. Był to też moment bardzo dużego pesymizmu na tym rynku.

– Kolejnym czynnikiem jest wojna handlowa między USA a Chinami, której skutków do końca nie możemy przewidzieć. Dalszy wzrost napięć między dwiema największymi gospodarkami doprowadziłby do wzrostu notowań metali szlachetnych, w tym złota – argumentuje Groszek. Dodaje jednocześnie, że na korzyść złota działa także analiza techniczna. – Złoto znalazło się na bardzo mocnym wsparciu 1230 dolarów, którego obrona powinna doprowadzić do mocniejszego odbicia – twierdzi analityk Admiral Markets. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz