Forex

Typ techniczny: nadszedł czas na odbicie na rynku kawy?

Notowania kawy wciąż są pod presją sprzedających. Jej cena pokonała już ważny poziom 115–120 centów za funt.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Ostatnie dni oznaczały jednak ciekawy ruch na tym rynku. – Zeszły tydzień przyniósł wyraźne ograniczenie spadków, czego skutkiem było wyrysowanie popytowej formacji świecowej na interwale tygodniowym. Dodatkowo cień świecy zamknął się powyżej początku ostatniej dużej fali wzrostowej rozpoczętej w drugiej połowie 2015 r. Co więcej, widać pewną analogię historyczną w cenie kawy – mówi Michał Stajniak, analityk X–Trade Brokers. O jakiej analogii mowa? – Mamy do czynienia z bardzo podobnymi ruchami jak w latach 2008–2013. Dużą różnicą jest skala dynamiki ruchu cen. Biorąc pod uwagę ten czynnik, ewentualne odbicie może być ograniczone do okolic poziomu 145 centów za funta, gdzie obecnie znajduje się jednocześnie 50-proc. zniesienie Fibonacciego ostatniego dużego ruchu wzrostowego. Poziom ten leży nieco powyżej długoterminowej spadkowej linii trendu – wyjaśnia Stajniak. Przypomina jednocześnie, że w 2013 r. powodem odbicia na rynku była rozczarowująca produkcja kawy. – Obecnie pojawienie się jakiejś negatywnej informacji dotyczącej produkcji może doprowadzić do odwrócenia przynajmniej części ostatniego ruchu spadkowego kilku czy kilkunastu miesięcy – twierdzi analityk X-Trade Brokers. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz