Forex

Typ fundamentalny: ważny tydzień dla głównych walut

W poniedziałek po południu złoty zyskiwał wobec dolara 0,54 proc. Za amerykańską walutę inwestorzy płacili 3,61 zł, co oznacza, że cena była niższa już o blisko 4 proc. w porównaniu ze szczytem z 29 maja.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Choć złoty ma za sobą bardzo udany tydzień, to Adam Stańczak z DM BOŚ radzi być ostrożnym. Jego zdaniem ryzyko załamania korekty wcześniejszego osłabienia złotego pozostaje wysokie, gdyż w tym tygodniu nastroje na rynkach zależeć będą od konfrontacji zapowiedzi pochodzących z największych banków centralnych, których polityka jest najważniejszą zmienną kształtującą dziś nastawienie globalnych inwestorów do walut i rynków gospodarek wschodzących.

Podobnie uważa analityk Daniel Kostecki. Jak twierdzi, w relacji do amerykańskiego dolara nie dość, że realizuje się fundamentalnie korzystny dla „zielonego" scenariusz, to jeszcze sytuacja na wykresie pary USD/PLN sugeruje dalsze zwyżki. – Warto przypomnieć, że po raz pierwszy od kilkunastu lat (dokładnie od 2006 r.) mamy do czynienia z sytuacją, w której to stopy procentowe w USA są wyższe niż w Polsce. Co więcej, ten dysparytet będzie się zwiększać, bo już w tę środę amerykańska Rezerwa Federalna powinna ponownie podnieść oprocentowanie stóp – przypomina Kostecki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie przez kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz