Forex

Typ fundamentalny: turecka lira wciąż pod silnym ostrzałem

Deprecjacja tureckiej liry trwa w najlepsze. Od początku roku waluta ta straciła w stosunku do euro ponad 13 proc.
Foto: Adobestock

Również spojrzenie długoterminowe na parę EUR/TRY nie pozostawia złudzeń. W ciągu roku euro umocniło się o ponad 30 proc., a w ciągu trzech lat już o 75 proc. Podczas poniedziałkowych notowań wyznaczony został zresztą nowy historyczny szczyt na parze EUR/TRY. Przebiła poziom 5,20. – Wszystko za sprawą weekendowych wypowiedzi Recepa Erdogana, który po raz kolejny powtórzył, że wysokie stopy procentowe są „źródłem wszelkiego zła" w gospodarce, a po wyborach, które odbędą się 24 czerwca, podążą one w „nieoczekiwanym kierunku". Inwestorzy w efekcie tracą wiarę w możliwość reakcji tureckiego banku centralnego na dwucyfrowe poziomy inflacji. Według analityków Bloomberga to właśnie odzyskanie wiary inwestorów jest kluczem do stabilizacji liry. Przy niepewności co do przestrzeni do działania dla banku centralnego oraz ryzyku związanym ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi niezwykle trudno będzie przekonać rynek, by spojrzał na turecką lirę przychylniejszym okiem – uważa Jacek Bakoński, specjalista w DM mBanku.

Foto: GG Parkiet

Ostrożność w stosunku do liry zalecają też eksperci Morgana Stanleya. Ich zdaniem jej notowaniom wcale nie musi pomóc spodziewana podwyżka stóp procentowych, do której miałoby dojść na początku czerwca. Jak zaznaczają, do posiedzenia banku centralnego wciąż jest dużo czasu i jeśli żadne kroki nie zostaną szybciej podjęte, lira może jeszcze znajdować się pod presją. Inna sprawa to kwestia tego, czy ruch banku centralnego będzie oznaczał trwałą zmianę polityki, czy też będzie to ruch jednorazowy. Morgan Stanley wskazuje, że publikowane w najbliższym czasie dane o inflacji i bilansie płatniczym raczej nie będą wspierać liry, a ryzyko polityczne wciąż jest duże.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz