Forex

Typ techniczny: słabość dolara zostanie potwierdzona w 2018 r.?

Dolar wciąż jest w głębokiej defensywie. Po mocnej przecenie w 2017 r. również i ten rok upływa na razie pod znakiem przeceny „zielonego".
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

W efekcie para EUR/USD oscyluje przy poziomie 1,25. Nie jest jednak wykluczone, że w kolejnych miesiącach zobaczymy ją jeszcze wyżej. – Ostatni rok upłynął pod dyktando umacniającego się euro. Po potwierdzeniu wsparcia na 1,05 udało się wspólnej walucie zyskać 20 figur do poziomu 1,25. Kluczowe dla najbliższych miesięcy będzie właśnie zachowanie tego instrumentu w okolicach strefy 1,20. Od 20 lat ten obszar dzieli niemal idealnie na pół wykres, potwierdzając, że z tego poziomu rozpoczynały się zarówno większe przeceny euro (1998 i 2003), jak i zwyżki (2004, 2006, 2010 i 2012). Rok 2018 ma szansę dołączyć do grupy wzrostowej, przynosząc powrót w stronę 1,34 – twierdzi Paweł Śliwa, analityk DM mBanku. Jak jednak wskazuje, droga do tego poziomu nie będzie prosta. – Zanim to nastąpi, wykupiony wskaźnik stochastyczny zdaje się zwiastować nadchodzące „czarne" tygodnie, które sprawdzą wiarygodność i stabilność 1,20. MACD zdołał już przejść na stronę trendu wzrostowego, co wspiera dalszą długoterminową aprecjację euro. W przypadku spadków poniżej 1,20 pojawi się szansa na powrót do dołków z 2017 roku. Naturalnymi kandydatami na kolejny opór są 1,26 oraz 1,34 – twierdzi Śliwa. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz