Forex

Typ fundamentalny: chcąc chronić się przed inflacją, inwestorzy kupują złoto

Metale szlachetne mają za sobą kilka bardzo udanych tygodni. Od grudniowego dołka cena uncji złota w dolarach wzrosła już o prawie 9 proc. Srebro zyskało nieco więcej.
Foto: Bloomberg

– Zwyżka cen złota w ostatnich tygodniach wynikała przede wszystkim z osłabienia amerykańskiego dolara – zauważa Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ. W jej ocenie wpływ rynku walutowego jest w tym momencie na tyle duży, że pytanie o przyszłość cen złota jest praktycznie pytaniem o przyszłe notowania dolara.

– Złoto bez większych problemów osiągnęło 17-miesięczne maksima. Fakt, że najważniejsze osoby w administracji Donalda Trumpa komentują deprecjację dolara jako czynnik sprzyjający tamtejszej gospodarce, jest dla inwestorów sygnałem, że forsowana przez prezydenta jeszcze podczas wyborów doktryna „America First" może być właśnie wprowadzana w życie – zauważa Maciej Leściorz, analityk CMC Markets. – Jej elementem są również cła, które Amerykanie wprowadzili na niektóre produkty z Meksyku, Korei oraz Chin, oraz zapowiedzi kontynuacji takiej polityki w kolejnych miesiącach – dodaje. Konsekwencją w dłuższym terminie może być globalny wzrost inflacji, a naturalnym zabezpieczeniem przed nią dla wielu inwestorów jest właśnie złoto. Powoduje to, że popyt na kruszec może utrzymywać się na wysokim poziomie. – Przez ostatnie pięć lat popyt na złoto był mocno ograniczany silnym trendem wzrostowym na amerykańskich giełdach. Główne indeksy znajdują się na historycznych szczytach, a obawy o korektę lub nawet odwrócenie trendu są coraz silniejsze. Pozytywne nastroje na amerykańskich parkietach mogą się wprawdzie utrzymywać jeszcze przez wiele miesięcy, jednak w przypadku tąpnięcia na rynku, które prędzej czy później zapewne nastąpi, złoto z pewnością wróci do łask inwestorów – przypomina Leściorz. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz