REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Blik idzie jak burza

Polski system płatności zamyka trzeci kwartał 2018 roku ze wzrostami i rekordami transakcji ogółem i we wszystkich kanałach.
Foto: Adobestock

W trzecim kwartale 2018 roku Polacy zrealizowali ponad 24,3 mln transakcji w systemie Blik – aż trzy razy więcej niż rok temu. Od stycznia do końca września użytkownicy skorzystali z tego systemu już ponad 57 milionów razy. To blisko dwa razy więcej niż w całym 2017 r. W trzecim kwartale tego roku klienci korzystali z BLIKA średnio 264 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu aż 281 tys. razy.

Spośród 24,3 mln transakcji w trzecim kwartale najwięcej odnotowano płatności w internecie – 71 proc., czyli 17,5 mln. Rok do roku to ponad trzykrotnie więcej i aż o 36 proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku. Spektakularnie wzrosła liczba przelewów na numer telefonu realizowanych przez użytkowników systemu – aż o 39 proc. i wyniosła 1,38 miliona. To o milion więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Przelewy Blik na numer telefonu do jedna z najwygodniejszych i użytecznych funkcji systemu. Pozwala przekazać pieniądze innemu użytkownikowi bez znajomości jego rachunku bankowego, natychmiast, z banku do banku, o każdej porze dnia i nocy, bez opłat,– mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik. Dodaje, że wzrost liczby tych transakcji to głównie zasługa wdrożenia przez banki nowej funkcji – identyfikacji odbiorcy przelewu. - Użytkownicy na liście adresowej widzą obecnie, kto korzysta z przelewów Blik na numer telefonu – wiedzą więc, że ta osoba otrzyma pieniądze natychmiast – zaznacza. W tym roku klienci wykonali już łącznie ponad 3 miliony przelewów Blik na numer telefonu. W przyszłym roku PSP, we współpracy z bankami, planuje kolejne działania, które sprawią, że użytkownicy będą jeszcze chętniej korzystali z przelewów na numer telefonu.

Ponad 1,3 miliona razy w trzecim kwartale klienci zapłacili Blikiem w terminalach w sklepach stacjonarnych – to trzykrotnie więcej niż rok temu i o 27 proc. niż w poprzednim kwartale. Blik dostępny jest już w ponad 300 tys. terminali płatniczych – liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc. Ponad 4 miliony razy w tym okresie użytkownicy wypłacali Blikiem pieniądze z bankomatów. To blisko dwukrotny wzrost rok do roku. Klienci mogą obecnie skorzystać z tego systemu już w 20 tys. bankomatów w całej Polsce.

Za rozwój systemu odpowiada spółka PSP. Jej udziałowcami jest sześć polskich banków: Alior, Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponad 90 proc. klientów bankowości detalicznej w Polsce może korzystać z tego systemu.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA