Niecałe dwa miesiące będą miały towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz pośrednicy na dostosowanie się do nowych wytycznych w sprawie tzw. zachęt. Dodatkowe zasady w tej kwestii KNF ma opublikować lada dzień.

W czwartek odbyło się spotkanie nadzoru z przedstawicielami towarzystw funduszy inwestycyjnych, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izby Domów Maklerskich oraz Związku Banków Polskich, podczas którego omawiano kwestię rozliczania się między TFI i pośrednikami. Od miesięcy, po tym gdy KNF w grudniu zanegowała ówczesny model rozliczania się za sprzedaż funduszy, wokół sprawy narosło wiele niewiadomych, wątpliwości i obaw. Zarówno TFI, jak i dystrybutorzy nie wiedzieli, jak mają stosować nowe przepisy, i miesiącami apelowali o ich doprecyzowanie. W efekcie tych niewiadomych część instytucji nawet zawiesiła współpracę, by nie narażać się na sankcje.

Jak wynika z dokumentu, do którego dotarł „Parkiet", środowisko funduszy nie ma co liczyć w tym momencie na taryfę ulgową od Komisji, choć i tak obie strony zdają sobie sprawę, że obecny model, opierający się na tzw. zachętach, jest tymczasowy. Środowisko funduszy opracowuje bowiem swój projekt przepisów regulujący kwestię rozliczeń, oparty na tzw. modelu luksemburskim, który chce zaprezentować Komisji jeszcze w sierpniu. To dobre rozwiązanie również według analityków. – Uważam, że model luksemburski to realny scenariusz. Z jednej strony polskie fundusze mogłyby konkurować z luksemburskimi, które są u nas obecne. Z drugiej strony klient byłby bardziej świadomy, jaka część opłat pobierana jest przez bank – przekonuje Kamil Stolarski, szef działu analiz w Santander Biurze Maklerskim.

Precyzując grudniowe stanowisko, KNF podtrzymała zapisy o konieczności weryfikacji przez TFI zasadności zwrotu kosztów poniesionych przez pośredników przy sprzedaży funduszy. Kwestię rozliczeń między TFI i dystrybutorem ma regulować umowa zawierająca listę usług podnoszących jakość wraz z opisem, sposób ustalania wysokości wynagradzania osobno dla każdej z usług oraz dokumenty potwierdzające wykonanie usług przez dystrybutora. Dodatkowo dystrybutorzy przed podpisaniem umowy z TFI muszą dokonać analizy i ustalić krąg zainteresowanych daną usługą klientów, poziom zainteresowania, a nawet okres przydatności danej usługi. Nowe regulacje mają obowiązywać od początku października.

KNF ugrzęzła w sprawie zachęt .10