REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Obraz rynku nie jest taki zły jak można było się spodziewać

Wartość przeprowadzonych w I półroczu publicznych emisji obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych była najniższa od 2011 r. GetBack zawinił w małym stopniu.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Statystyki I półrocza na pierwszy rzut oka wyglądają źle. W sześć miesięcy przeprowadzono siedem emisji publicznych o łącznej wartości 197 mln zł. Tak słabego wyniku nie notowano od 2011 r., kiedy w czerwcu pionierską emisję publiczną przeprowadzoną na podstawie prospektu emisyjnego przeprowadziła PCC Rokita.

W kolejnych latach emitentów i emisji publicznych przybywało, a szczyt rozwoju rynku przypadł na I półrocze 2016 r., gdy w 17 emisjach (prawie trzy emisje co miesiąc) ośmiu emitentów zaoferowało papiery warte 940 mln zł. Mało kto mógł wówczas przypuszczać, że trzy lata później wartość tego rodzaju emisji skurczy się o blisko 80 proc. Warto jednak podkreślić, że zły stan rynku widoczny był już przed rokiem, a słaby okres tuszują trzy emisje PKN Orlen, których łączna wartość wyniosła 600 mln zł. Jeśli pominąć ofertę płockiego koncernu, statystyki tego roku nie są dużo gorsze od poprzedniego, zwłaszcza jeśli porównać sam popyt na oferowane obligacje. Jego wartość przekroczyła oferowaną pulę papierów o 23,5 proc., przed rokiem było to 19,6 proc. (32,2 proc. bez uwzględniania Orlenu).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA