MF nie mówi nie

Czy pomysły Marka Dietla, szefa GPW, który proponował ostatnio na łamach „Parkietu", aby wprowadzić obligacje rozwojowe zwolnione z podatku od zysków kapitałowych oraz gwarantowane przez państwo emisje akcji po to, aby zwiększyć skłonność przedsiębiorców do inwestycji, mają szanse wejść w życie? Nie jest to wykluczone, szczególnie jeśli chodzi o obligacje rozwojowe.

Publikacja: 25.05.2020 05:00

Tadeusz Kościński, minister finansów.

Tadeusz Kościński, minister finansów.

Foto: materiały prasowe

Ich idea pojawiła się już w strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK). Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie wycofuje się z tego pomysłu.

– Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego wskazuje na potrzebę wprowadzenia do polskiego porządku prawnego tzw. obligacji rozwojowych – nowej kategorii nieskarbowych dłużnych instrumentów finansowych, stanowiących uzupełnienie źródeł finansowania działań o charakterze rozwojowym. W dokumencie jednocześnie podkreślono, iż w celu poprawy płynności instrumentów finansowych dla finansowania inwestycji Ministerstwo Finansów rozważy wprowadzenie preferencji podatkowych dla tego typu obligacji – podkreśla resort finansów i jednocześnie dodaje, że temat ten ma być niedługo wzięty na tapetę. – W najbliższym czasie rozpoczną się prace grupy roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego ds. wdrożenia SRRK, w trakcie której jednym z tematów będzie sprawa obligacji rozwojowych, a także inne potrzebne dla rozwoju rynku kapitałowego działania – dodaje MF.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Zagranica rekordowo mocna na GPW
Finanse
Nadzór spełnił marzenia rynku. Bardziłowski prezesem GPW
Finanse
Giełdowa karuzela kadrowa dopiero się rozkręca
Finanse
Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW
Finanse
Skarbiec Holding miał 107 tys. zł straty netto w I poł. r.obr. 2023/2024
Finanse
Adam Młodkowski, GPW: Wszyscy chcieliby szybkiego wdrożenia WATS, ale priorytetem jest bezpieczeństwo