REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Crowdfunding w Europie. Wielka Brytania liderem

Sukces i tempo sprzedaży akcji Wisły Kraków zaskoczyły wszystkich, jednak crowdfunding udziałowy dynamicznie rozwija się nie tylko w naszym kraju. Na całym Starym Kontynencie takich platform przybywa i pozwalają one firmom pozyskiwać od inwestorów coraz wyższe kwoty, idące łącznie już w setki milionów euro rocznie.
W Wielkiej Brytanii jedną najciekawszych ofert przedstawił szkocki browar BrewDog, a w Skandynawii wyróżnia się firma Uniti, producent futurystycznych aut elektrycznych.
Bloomberg

Niedawny przykład Wisły Kraków, która poprzez platformę BeesFund sprzedała akcje za 4 mln zł, zwiększając bazę akcjonariuszy o ponad 9 tys. w niecałe 24 godziny, pokazuje, że crowdinvesting, nazywany również crowdfundingiem udziałowym, może być świetnym sposobem na szybkie pozyskanie kapitału.

W naszym kraju działa kilka platform oferujących usługi crowdfundingu udziałowego, m.in. wspomniany BeesFund, a także FindFunds, Crowdway, FundedByMe czy CrowdConnect, który rozpoczął działalność pod koniec lutego. Łączna kwota zebrana przez firmy od początku działalności platform BeesFund, FindFunds i Crowdway to ponad 35 mln zł. Wszystko jednak wskazuje, że ten rok, także dzięki Wiśle, może okazać się przełomowy. Według prognoz zebrana kwota może znacznie przebić całą sumę z poprzednich lat.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA