REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inwestorzy profesjonalni wyłączeni z nowego limitu

Prawdopodobnie instytucjonalnych inwestorów nie będzie dotyczył limit 149 osób, do których spółki będą musiały ograniczyć w ciągu roku emisje bez konieczności pisania memorandum.

KNF, której przewodniczy Jacek Jastrzębski, jest raczej niechętna podniesieniu limitu emisji bez memorandum z 2,5 mln euro, za czym opowiada się Ministerstwo Przedsiębiorczości kierowane przez Jadwigę Emilewicz.

Foto: materiały prasowe

W poniedziałek w Ministerstwie Finansów odbyła się pierwsza część konferencji uzgodnieniowej dotyczącej nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Pojawiło się kilka ważnych dla rynku propozycji zmian poprzedniej wersji projektu i obecnych regulacji. Druga część konsultacji odbędzie się w ciągu paru dni.

Potrzebne wyjaśnienia

Przypomnijmy, że jedna z najważniejszych zmian, wynikających z nowelizacji zaproponowanej pod koniec ubiegłego roku, polega na zastąpieniu emisji prywatnych publicznymi (w praktyce usuwa z rynku pojęcie oferty prywatnej). Sposób prowadzenia pierwszej w roku kalendarzowym emisji publicznej miałby nie różnić się istotnie od obecnie znanych ofert prywatnych, czyli krąg adresatów byłby zawężony do 149 inwestorów. Jednak każda kolejna emisja będzie wymagała sporządzenia i upublicznienia memorandum, które będzie musiało zostać zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ten pomysł ma służyć wyeliminowaniu tzw. pełzających ofert – to właśnie w ten sposób GetBack niepostrzeżenie i skokowo zwiększył zadłużenie, przeprowadzając liczne oferty prywatne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA