Finanse

Kredyt hipoteczny PKO - co warto wiedzieć o ofercie banku?

Kredyt hipoteczny to jeden z popularniejszych produktów dostępnych na rynku finansowym. Jest on często jedyną możliwością na zbudowanie swojego domu lub na wykończenie mieszkania. Wiele banków oferuje kredyty hipoteczne, a na ich tle ciekawie wyróżnia się oferta PKO.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny w PKO?

Idealny wariant to ten, kiedy kredyt jest z korzyścią zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Nie da się nie dostrzec, że hipoteka od Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Banku Polskiego dobrze wpisuje się w ten trend. Mechanizm opracowany przez narodowy bank był wielokrotnie nagradzany w rankingu Złotego Bankiera.

Kredyt mieszkaniowy w PKO cechuje się zmienną lub stałą procentową na okres pięciu lat. Warto docenić też niską marżę oraz tak zwane „wakacje kredytowe”, czyli czas, kiedy możemy zawiesić spłacanie naszego zobowiązania. Bank oferuje możliwość zawieszenia spłaty jednej raty w roku.

RRSO dla kredytu w tej instytucji wynosi 4,29%, a kredyt hipoteczny udzielany jest w złotówkach. Finansuje on do 80% wartości nieruchomości, jaką chcemy nabyć lub zbudować. Ciekawostką, której nie oferuje wiele innych banków, jest 36-miesięczny okres karencji od zawieszenia spłaty kapitału.

Klienci docenią też to, że PKO BP nie wymaga odpisu z ksiąg wieczystych nieruchomości, które są wpisane w Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych. To spora oszczędność czasu. Istnieje też możliwość nadpłacenia kapitału i wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Różne warianty, różne raty

Przyjęło się twierdzić, że dobra oferta na hipotekę to taka, gdzie bank oferuje mechanizmy, które sprawiają wrażenie dopasowanych do klienta. Mówiąc wprost, dobry kredyt to taki, gdzie bank usiłuje się „nagiąć” do naszych oczekiwań, a nie wymusza tego od nas.

Wiele osób uważa, że dobrym testem na politykę banku w tym aspekcie jest wybór rat. W tym miejscu świetnie widać, dlaczego oferta PKO wielokrotnie była nagradzana nagrodą Złotego Bankiera. Ofertę można określić mianem bardzo elastycznej.

Klient może wybierać między ratami równymi lub malejącymi. Co ważne, w trakcie spłaty hipoteki możemy zmienić formułę spłaty kredytu bez żadnych dodatkowych opłat. Jest też możliwość złożenia wniosku o zmianę oprocentowania na stałe na okres pięciu lat.

Uważni czytelnicy Bloga Kredytowego mogą też dowiedzieć się o tym, jak uzyskać niższą marżę od hipoteki. Sposób jest sprawdzony i w pełni zgodny z regulaminem kredytu hipotecznego oferowanego przez PKO BP. To spore ułatwienie i niemałe oszczędności.

Jesteś eko? Zaoszczędzisz!

Do postawienia na domy czy mieszkania energooszczędne może skłaniać kilka czynników. Bez wątpienia dużą rolę odgrywa świadomość ekologiczna, jednak sporo osób może równie przychylnym wzrokiem zapatrywać się na realne oszczędności wyrażone w złotówkach.

Decydując się na kredyt „Własny Kąt”, można starać się o obniżenie kwoty do zapłaty, jeśli wykażemy, że nieruchomość, która jest zabezpieczeniem kredytu, ma wskaźnik EP o wartości nie wyższej niż 85 kWh na metr kwadratowy za rok dla mieszkania lub 95 kWh za metr kwadratowy na rok dla posesji jednorodzinnej.

Warto w tym miejscu dodać, że obniżenie marży nie będzie stosowane w okresie spłaty pierwszych 12 rat. Na dedykowanej stronie PKO BP możemy przeczytać, że szczegóły związane z wysokością obniżki można uzyskać podczas rozmowy telefonicznej lub bezpośredniej z pracownikiem banku.

Kredyt hipoteczny w PKO niejedno ma imię

Oferta banku jest bardzo rozbudowana. Oznacza to, że możemy uzyskać finansowanie nie tylko na zakup nowego mieszkania lub budowę posesji jednorodzinnej. Bank może też oferować pożyczkę w kilku innych scenariuszach.

O hipotekę w PKO możemy się ubiegać, gdy chcemy kupić lub wyremontować dom, wyposażyć lub wykończyć już zbudowaną nieruchomość, kupić mieszkanie, miejsce postojowe dla pojazdu lub garaż, a nawet w celu zakupu lub zagospodarowania działki rekreacyjnej.

Co ważne, oferta banku trafi też do osób, które chcą tylko przebudować pomieszczenia lub budynki gospodarcze w ramach posiadanej nieruchomości. PKO kieruje też swój kredyt dla osób, które chcą nabyć spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej lub zmienić to prawo na własnościowe.

Zdolność kredytowa ma znaczenie

PKO stawia tutaj na przejrzystość. Bank prosi o dostarczenie kilku dokumentów, na czele z tymi, które potwierdzają źródło stałych dochodów. Może to być umowa o pracę lub dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej.

Kolejny krok, to analiza naszych finansów w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się dane o już zaciągniętych przez nas zobowiązaniach i zakupionych na raty towarach. W dużym skrócie jest to nasza pełna historia kredytowa, która ocenia nie tylko kwotę, ale i - na przykład - terminowość spłaty.

Warto tutaj podkreślić, że jeśli hipoteka nie ma na celu pokrycia kosztów zakupu już gotowego (lub planowanego do oddania przez dewelopera) mieszkania, a budowę nieruchomości, to będzie trzeba okazać też pełen kosztorys budowlany. To ważna kwestia, którą trzeba przekazać ewentualnym podwykonawcom.

Jak obliczyć koszt kredytu hipotecznego w PKO?

Najprostszym narzędziem, które wymaga od nas jedynie dostępu do internetu, jest kalkulator kredytowy. Musimy podać kilka prostych informacji, wliczając w to cel kredytu, rodzaj rat oraz wysokość wkładu własnego, oraz kwoty łącznej, o jaką chcemy się ubiegać. Na dziś dzień wymagane jest 20-30% wkładu.

Następnie, korzystając z dalszych rubryk, zaznaczamy okres spłaty oraz preferowaną wysokość miesięcznej raty. Zatwierdzamy i już po chwili uzyskujemy wstępne dane, które mogą znacząco przybliżyć kwestię uzyskania finansowania od banku.

Oczywiście o wiele ważniejsza jest szczegółowa analiza finansowa, jaką wykonuje bank. Kalkulator kredytowy to coś w rodzaju wersji poglądowej, która może odbiegać od oferty, jaką przedstawi pracownik PKO BP. Trzeba jednak pochwalić bank za pełną przejrzystość oraz szereg zmiennych, które sprzyjają klientowi.

Materiał Promocyjny 

 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.