Finanse

Pożyczki pod zastaw kryptowalut. Jak to działa?

Kryptowaluty w Polsce może nie osiągają szczytów popularności, ale co drugi internauta wie, czym są wirtualne pieniądze. Z danych Luno wynika, że 16,5% internautów w Polsce posiada kryptowaluty, a 46% jest zainteresowanych inwestycją. Dla porównania, we Francji pojęcie kryptowalut zna 36% internautów, ale już w RPA i Indonezji jest to ponad 60% użytkowników sieci. A z całą pewnością najbardziej znanym wirtualnym pieniądzem jest Bitcoin. Na kolejnych miejscach znajdują się: Ethereum, Dash, Ripple. Od pewnego czasu pojawiają się informacje o możliwości zaciągnięcia pożyczki pod zastaw kryptowalut. Jak to działa? Gdzie szukać tego typu pożyczek i ile trzeba mieć w wirtualnym portfelu, by dostać pożyczkę?

Nie każdy kolekcjonuje samochody czy nieruchomości

Pożyczki pod zastaw kryptowalut wydają się być brakującym elementem na rynku wirtualnego pieniądza. W końcu nie każdy musi kolekcjonować nieruchomości, auta, mieć papiery wartościowe czy inne dobra akceptowane przez banki i firmy pozabankowe. Część osób śmiało inwestuje w kryptowaluty, pomimo dużych ich wahań, braku ram prawnych i upadków największych graczy w Polsce w ostatnim czasie. Trzymając pieniądze w wirtualnym portfelu, pozostaje rozejrzeć się na ryku pożyczek pod zastaw kryptowalut. Uprzedzając pytania i wątpliwości, w Polsce nie działa żadna firma, która oferuje tego typu pożyczki, ale na rynku międzynarodowym już tak. Pożyczkę otrzymasz w euro bądź w dolarach. Proces wnioskowania jest prosty i intuicyjny, konieczny jest:

* dokument tożsamości,

* wyraźne selfie z dowodem w ręce,

* konto w banku,

* kryptowaluty.

Najpopularniejsze firmy udzielające pożyczek pod zastaw kryptowalut to: BlockFi zarejestrowany w USA i YouHodler zarejestrowany na Cyprze.

Jakie kryptowaluty są akceptowane?

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin i w ofercie obydwu wspomnianych wcześniej firmy otrzymasz pożyczkę pod jego zastaw. Pozostałe akceptowane kryptowaluty to:

BlockFi

Ether, Litecoin

YouHodler

Ethereum, Stellar, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Dash, EOS

Od czego zacząć?

Na początek sprawdź opinie klientów na porównywarkach pożyczek tj. ERPPolska.pl dotyczących firm oferujących pożyczkę pod zastaw kryptowaluty. Aby otrzymać pożyczkę pod zastaw kryptowalut, musisz zarejestrować się na stronie. Firma musi potwierdzić Twoją tożsamość i wiarygodność. Na YouHolder rejestracja przebiega w kilku krokach:

* podaj mail, hasło, ewentualnie kod jeśli go posiadasz,

* wejdź w zakładkę Verification, prześlij skan dowodu (obie strony) bądź paszportu (jedna strona),

* zrób selfie z dowodem osobistym,

* wprowadź swoje dane i wyślij wniosek.

Na BlockFi wygląda to podobnie. Musisz zaznaczyć, czy zakładasz konto indywidualne czy biznesowe. W obu przypadkach musisz mieć ukończone 18 lat.

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw kryptowalut?

Gdy już zarejestrujesz konto, możesz złożyć wniosek. Kalkulator jest podobny do tych, które widnieją na stronach firm pożyczkowych, ale są dodatkowe parametry. Oprócz kwoty pożyczki i okresu spłaty wybierasz rodzaj kryptowaluty, a na YouHolder również walutę, w której ma być wypłacona pożyczka: euro czy dolary. BlockFi wypłaca tylko w dolarach. Zanim zarejestrujesz konto, masz możliwość sprawdzenia różnych opcji pożyczki. Ile kosztuje, jakiej wysokości zastaw jest konieczny, jaką kwotę dostaniesz w zamian za oddanie w depozyt wirtualnych monet, a także jaki okres najbardziej się opłaca.

Ile można pożyczyć pod zastaw wirtualnego pieniądza?

Choć firmy oferujące pożyczki pod zastaw wirtualnego pieniądza nie zabijają się o klientów bo jest ich mało, to różnice w wysokości oferowanej pożyczki w zależności od zastawu są spore. I tak na BlokFi możesz otrzymać do 50% wartości kryptowalut, czyli jeśli wartość wirtualnych pieniędzy wynosi 10 tys. dolarów, otrzymasz maksymalnie 5 tys. dolarów. Inaczej sytuacja wygląda w YuoHolder, chwalą się udzielaniem pożyczek do nawet 90% wartości kryptowalut, czyli u nich dostałbyś nawet do 9 tys. dolarów, mając kryptowaluty o wartości 10 tys. dolarów.

Jakie kwoty można pożyczyć pod zastaw kryptowalut?

W ofercie firm oferujących pożyczki pod zastaw kryptowalut znajdziesz kilka produktów: pożyczki, linie kredytowe, konta odsetkowe. Minimalna kwota pożyczki na BlockFi to 10 tys. dolarów, a maksymalna 25 tys. dolarów. Na YouHodler pożyczki zaczynają się już od 100 dolarów.

Tylko krótkie terminy spłaty

Ze względu na duże wahania na rynku kryptowalut, firmy oferujące tego typu produkty zazwyczaj nie dają klientowi więcej na spłatę niż kilka miesięcy bądź rok. Na BlockFi spotkasz się z pożyczką z ratą balonową. Przez kilka miesięcy spłacasz odsetki, a na koniec kapitał, w jeden dużej racie. Decydując się na YouHodler do wyboru masz trzy okresy spłaty: 30 dni (jak standardowa chwilówka), 50 dni, 120 dni.

Ile kosztuje pożyczka pod zastaw kryptowalut?

Czy pożyczka pod zastaw kryptowalut jest bardziej opłacalna niż kredyt bankowy czy pożyczka pozabankowa? Oprocentowanie zależy od kilku czynników:

* rodzaju zabezpieczenia (czyli waluty),

* okresu spłaty,

* kwoty pożyczki,

* pożyczkobiorcy- osoba fizyczna czy firma.

W BlockFi oprocentowanie waha się od 10 do 15%. Natomiast w YouHodler od 7 do 13% na chwilę obecną.

Co w przypadku braku spłaty?

Spłacasz terminowo, to kryptowaluty czekają na Ciebie w bezpiecznej wirtualnej przestrzeni. Firmy stosują liczne zabezpieczenia, więc nie musisz się obawiać. Problem pojawi się, jeśli nie jesteś w stanie spłacić pożyczki. Dla firmy sprawa staje się prosta. Kryptowaluty przechodzą  na jej własność.

Pożyczka pod zastaw kryptowalut = pożyczka bez zdolności kredytowej

Firmy nie sprawdzają Biura Informacji Kredytowej ani BIG-ów. To, że zaciągniesz pożyczkę nie zostanie nigdzie odnotowane. A to oznacza, że nawet wysoka kwota pożyczki pod zastaw kryptowalut w żaden sposób nie wpływa na Twoją zdolność kredytową w banku czy firmie pozabankowej. Jest to niewątpliwie plus dla tego typu pożyczek i szansa na finansowanie dla osób, którym banki i firmy pozabankowe odmawiają. Pozostaje jednak pytanie, skoro nie mam zdolności, czy spłacę kolejną pożyczkę? Rynek kryptowalut to wciąż jedna wielka niewiadoma, jak będzie wyglądał za kilka tygodni, miesięcy trudno powiedzieć? Póki co pożyczki pod zastaw kryptowalut mają już swoich zwolenników.

Materiał Promocyjny 

Powiązane artykuły