Zerowy deficyt się oddala

Im wolniej rośnie gospodarka, tym wolniej rosną wpływy z podatków do kasy państwa. W tym roku ta zasada także może odbić się na kondycji finansów państwa, ale m.in. dzięki wysokiej inflacji, tragedii raczej nie będzie.

Publikacja: 11.02.2020 05:03

Zerowy deficyt się oddala

Foto: Adobestock

Prognozy dla wzrostu PKB w 2020 r. są coraz słabsze, pojawiają się już nawet oczekiwania, że wyniesie on tylko 2,7 proc. PKB. Tymczasem budżet państwa został zaprojektowany przy założeniu, że PKB wzrośnie o 3,7 proc. – Obecne otoczenie makroekonomiczne na pewno nie jest korzystne dla budżetu – przyznaje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku.

– Rosną obawy, jak tegoroczny budżet poradzi sobie z nową sytuacją – zauważa też Piotr Bielski, główny ekonomista Santander Bank Polska. – Bo wstępne szacunki pokazują, że w IV kwartale ubiegłego roku spowolnienie tempa rozwoju było głębsze, niż można się było spodziewać. Co gorsza, wyraźnie spowolniła konsumpcja prywatna i podobnie może być w tym roku. A to właśnie popyt gospodarstw domowych ma największy wpływ na dochody państwa z podatków pośrednich – wyjaśnia Bielski.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse publiczne
Duża nadwyżka w kasie państwa w styczniu
Finanse publiczne
S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski
Finanse publiczne
Dług Skarbu Państwa już o 33 mld zł wyższy
Finanse publiczne
Polska złota reguła fiskalna przestaje działać
Finanse publiczne
Dług i deficyt mają wzrosnąć w tym roku
Finanse publiczne
Wydatki socjalne nad Wisłą stale rosną. Czy już są nadmierne?