Między wyborami a brexitem

Instytucje finansowe wymusiły raportowanie zwane niefinansowym, bo okazało się, że dla przetrwania spółek są rzeczy dużo ważniejsze od historycznej sytuacji finansowej prezentowanej w dotychczasowym systemie raportowania

Publikacja: 12.09.2019 05:21

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu, SEG

Mirosław Kachniewski, prezes zarządu, SEG

Foto: materiały prasowe

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie zawsze było trudne. Pieniędzy najczęściej jest za mało, a pomysłów na ich wydawanie – za dużo. Dopasowanie ambitnych planów rozwoju do przepływów pieniężnych, tak aby nie powstały problemy płynnościowe, zawsze było wyzwaniem, ale nigdy tak wielkim. Przed nami bowiem niespotykana od trzech dekad kumulacja czynników ryzyka przynajmniej w czterech obszarach: globalnym, krajowym, regulacyjnym i klimatycznym.

W spółkach giełdowych teoretycznie problemy niedoboru pieniądza są mniejsze, gdyż emitent zawsze może wykreować nowe akcje. Z drugiej jednak strony otwartość informacyjna w trudnych czasach nie tylko utrudnia pozyskanie finansowania, ale także prowadzenie biznesu, gdyż ewentualne problemy skutkują bardzo szybką reakcją dostawców, odbiorców, konkurentów i pracowników. Jeśli do tego dodamy niskie wyceny akcji, prawie uniemożliwiające w praktyce pozyskanie finansowania drogą nowych emisji, oraz bardzo wysokie koszty zgodności (a jeszcze wyższe niezgodności) z coraz bardziej wymagającymi regulacji, to sytuacja CFO spółki giełdowej staje się coraz trudniejsza.

W ujęciu globalnym pojawia się coraz więcej burzowych chmur. Wojna handlowa USA–Chiny, problemy na linii USA–UE, brexit, widmo bankructwa Argentyny mogące uruchomić reakcję łańcuchową – kilka lat temu każdy z nich z osobna przyprawiałby nas o ból głowy. Wygląda jednak na to, że im więcej tych chmur, tym mniej je widzimy, tym bardziej jedne przesłaniają drugie, tym mniej się nimi przejmujemy. A przecież burza nie będzie miała charakteru lokalnego – jeśli gromy posypią się w jednym miejscu, to rozpęta się piekło na całym świecie. Minęła dekada od poważnego kryzysu finansowego wywołanego zdecydowanie mniej poważnymi przyczynami. Poprzedni pożar został nie tyle wygaszony, co zasypany pieniędzmi i wciąż się tli. A w przypadku nowych zagrożeń użycie starego rozwiązania, tj. druku pieniądza, może się nie sprawdzić.

Na krajowym podwórku też mamy mnóstwo niewiadomych. Nie tylko kto wygra wybory, ale też z jaką przewagą głosów i jakie będą konsekwencje wygranej. A wbrew pozorom potencjalnych scenariuszy jest mnóstwo. Od większości konstytucyjnej obozu rządzącego, poprzez wariant zwykłej większości, potrzebę zawiązania koalicji, aż po przegraną. Na poziomie Sejmu i Senatu.

Trzeci zakres ryzyk spółek dotyczy obszaru regulacyjnego. Częściowo będzie to pochodną wskazanych powyżej czynników globalnych i krajowych, ale częściowo też wynikiem naturalnej inercji regulacyjnej dążącej do objęcia przepisami wszystkiego, co im się stara wymknąć. Oprócz kontynuacji trendu uszczelniania systemu podatkowego (tak na poziomie samych regulacji, jak i sposobu ich egzekwowania), możemy się spodziewać dalszego ograniczania sposobów pozyskiwania kapitału. A przede wszystkim należy się obawiać coraz bardziej agresywnego egzekwowania regulacji już istniejących – ostatnio nadzorca pokazał, że wysokość sankcji maksymalnej nie powinna być traktowana jako zarezerwowana dla największych przewinień największych spółek.

A na to wszystko nakładają się zmiany klimatu z absolutnie nieprzewidywalnymi konsekwencjami nie tylko dla planety, ale także dla przedsiębiorstw. To dlatego instytucje finansowe wymusiły raportowanie zwane niefinansowym, bo okazało się, że dla przetrwania spółek są rzeczy dużo ważniejsze od historycznej sytuacji finansowej prezentowanej w dotychczasowym systemie raportowania. Jak będzie realizowany model biznesowy spółki przy wzroście globalnej temperatury o 2 st. C? Ile ekwiwalentu CO2 jest emitowane na jednostkę produktu w całym łańcuchu jego produkcji, używania i utylizacji? Jaka część przychodów spółki pochodzi z działalności „zielonej"? Jakie są cele redukcji CO2e?

To nie są pytania organizacji ekologicznych, ale zagadnienia opracowane przez instytucje finansowe, które bez tych danych nie są w stanie podejmować decyzji. Największe spółki giełdowe będą musiały na nie odpowiedzieć już w raportach za 2019 r. A mniejsze niewiele później. Zdaję sobie sprawę, że wobec ogromu tych zagadnień najłatwiejszym rozwiązaniem jest unikanie raportowania w tym zakresie lub wyprodukowanie danych niekoniecznie opartych na zweryfikowanych źródłach. Ale bez właściwego zaraportowania spółka nie dostanie kredytu, nie będzie mogła ubezpieczyć biznesu. W perspektywie kilku lat przedsiębiorstwo, które nie będzie w stanie udowodnić prawdziwości danych o niskiej szkodliwości swojej działalności, po prostu nie będzie mogło sprzedać produktu.

Oczywiście wszystkie wskazane powyżej rodzaje ryzyk wzajemnie się przenikają, tworząc bardzo ciekawą sieć powiązań przyczynowo-skutkowych i sprzężeń zwrotnych, co rodzi ryzyko, że pozornie nieistotne zdarzenie spowoduje katastrofalne skutki. Może się np. okazać, iż jedna nieprzemyślana decyzja przywódcy światowego mocarstwa uruchomi lawinę, której się nie da zatrzymać. Że brexit uruchomi nieznane dziś konsekwencje gospodarcze i polityczne. Że zmiany klimatu wymuszą ruchy migracyjne na niespotykaną dotąd skalę.

Jak to się dzieje, że wobec tych wszystkich zagrożeń zachowujemy olimpijski spokój? Część uczestników rynku spokój czerpie stąd, że po prostu nie przyjmuje zagrożeń do wiadomości. Jest też spora część, która zakłada, że wygra walkę konkurencyjną właśnie dlatego, że inni się do tych zmian nie przygotowują i nie będą w stanie podjąć tych wyzwań w odpowiednim czasie. Jako SEG staramy się zatem wzbudzać świadomość i wskazywać sposoby spełnienia nowych wymogów, tak aby polskie spółki giełdowe znalazły się w gronie zwycięzców. Spotkamy się w gronie CFO pomiędzy wyborami a brexitem i będziemy dyskutować, jak wygrywać w warunkach niepewności.

O wyzwaniach stojących przed spółkami giełdowymi będzie mowa 23–24 października podczas VIII Kongresu CFO Spółek Giełdowych SEG.

Więcej informacji na www.seg.org.pl.

Felietony
LSME – duże wyzwanie dla małych spółek
Felietony
Złoty wciąż ma potencjał do aprecjacji, ale w wolniejszym tempie
Felietony
Jak wspominam debiut WIG20
Felietony
Wszystko jest po coś i ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Felietony
Znieczulica regulacyjna
Felietony
DORA – kluczowe wyzwania w zakresie odporności cyfrowej instytucji finansowych