Kogo obejmie program Energia+

Dopłaty za drogi prąd dają spółkom nadzieję na zatwierdzenie wniosków przez URE.

Publikacja: 21.11.2018 05:05

Kogo obejmie program Energia+

Foto: Adobestock

Trwa batalia o dopłaty do rachunków za energię dla gospodarstw domowych. O programie nazywanym potocznie Energia+ pisaliśmy w „Parkiecie" jako pierwsi w pierwszej połowie października.

Okazuje się, że cały czas ważą się losy mechanizmu, który miałby zostać przyjęty. Świadczą o tym rozbieżne wypowiedzi na ten temat ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który niejednoznacznie wypowiada się o grupie potencjalnych beneficjentów.

– Jest polityczna zgoda co do tego, by rekompensaty objęły zarówno gospodarstwa domowe, jak i małe i średnie firmy. Jednak w przypadku tej drugiej grupy trudniej znaleźć mechanizm dystrybucji środków, bo sprzedaż prądu odbywa się od lat na zasadach wolnorynkowych – tłumaczy nam menedżer z jednej ze spółek energetycznych.

Jak mówi „Parkietowi" Joanna Borecka-Hajduk, rzeczniczka resortu energii, trwają prace nad objęciem mechanizmem także sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

We wtorek minister energii wymienił tylko gospodarstwa domowe. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych wypowiedzi wskazał na wszystkich klientów indywidualnych płacących za prąd w ramach regulowanej stawki (tzw. taryfy G, którą corocznie do połowy grudnia zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki), a nie tylko tych rozliczających się w pierwszym progu podatkowym.

Całkowite rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej w 2019 r. trafiłyby do nich w postaci gotówki dystrybuowanej przez spółki obrotu z dużych grup energetycznych.

To tzw. sprzedawcy zobowiązani, którzy corocznie wnioskują o nową stawkę sprzedaży energii dla gospodarstw i jej dystrybucji dla wszystkich odbiorców. Spółki te liczą na ustanowienie mechanizmu wsparcia dla gospodarstwach domowych. Mają nadzieję, że dzięki nim URE przychyli się do ich próśb o znaczące podwyżki przyszłorocznej taryfy sprzedażowej.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, wnioskowali oni o podwyżki rzędu 20–40 proc. Jak słyszymy w Ministerstwie Energii, obecnie projekt ustawy o rekompensatach trafił do Ministerstwa Finansów. Wysłaliśmy tam pytania dotyczące kosztów takiego wsparcia. Jednak do zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zaskakujące są też wypowiedzi Tchórzewskiego dla Radia Maryja. – Dążymy do tego, żeby wielkość rachunku za energię, który dostają gospodarstwa domowe oraz mali i średni przedsiębiorcy, nie zmieniła się w 2019 r. Mamy nadzieję nawet, że uda się też utrzymać to w 2020 r. – podkreślił minister.

Resort energii nie odpowiedział na pytania, czy rekompensaty nadal miałyby obowiązywać po wskazanej dacie. Jeśli rekompensat już nie będzie, to bomba z wyższymi cenami prądu dla gospodarstw może wybuchnąć z opóźnionym zapłonem. Ale wtedy będziemy już po serii czekających nas wyborów.

Energetyka
Akcjonariusze mniejszościowi przegrali z Energą. Chodzi o podział zysków
Energetyka
Wiatraki wykręciły rekordowe wyniki Polenergii
Energetyka
Jak radzić sobie z brakiem mocy? Import energii będzie rósł
Energetyka
Prezes Energi odwołana. Kto zastąpi bliską współpracownicę Daniela Obajtka?
Energetyka
PGE chce dłużej wydobywać węgiel w Turowie. Bez niego grożą nam deficyty mocy
Energetyka
Fotowoltaika gotowa na dyrektywę