REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

PGE: Większy popyt na wieloletnie umowy

Obserwowane od jakiegoś czasu wahania cen energii na Towarowej Giełdzie Energii zachęcają duże przedsiębiorstwa do kupowania prądu w dłuższych kontraktach, ale w oparciu o elastyczny model, np. indeks TGE.
Foto: materiały prasowe

Ostatnio taką umowę podpisała PGE Obrót z CMC Poland. Trzyletni kontrakt na 2,4 TWh energii ze spółką kupującą i przetwarzającą złom na wyroby dla przemysłu budowlanego, rolniczego, energetycznego czy maszynowego zacznie obowiązywać od początku 2021 r. Jest możliwość jego przedłużenia o kolejny rok.

Jak twierdzą przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, trzy-, czteroletnie umowy podpisano z kilkunastoma dużymi klientami. – Prowadzimy też rozmowy z kolejnymi klientami dotyczące kontraktacji nawet do 2025 r. – mówi Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót. Nie ujawnia jednak łącznego wolumenu energii sprzedanej w ramach takich wieloletnich umów.

Co do zasady sprzedawana przez PGE w ten sposób energia będzie przechodziła przez giełdę. W praktyce przedsiębiorcy będą mogli kupić ją w dowolnym momencie po cenie indeksowanej do rynku (powiększonej o marżę sprzedawcy, której PGE nie ujawnia).

Jest to istotne, gdyż w tym tygodniu rząd zatwierdził nowelizację prawa energetycznego wprowadzającą obowiązek sprzedaży 100 proc. energii na rynku. Od początku tego roku obowiązywało 30-proc. obligo, zwiększone dwukrotnie wobec poziomu z ub.r.

Według rządu nowe przepisy powinny długoterminowo poprawić pozycję odbiorców na krajowym rynku energii, a podniesienie obligo ma „ograniczyć ewentualny wzrost cen energii na rynku hurtowym, który nie wynika z czynników wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów".

Cała produkcja sprzedawana na rynku ma zwiększyć transparentność i ustabilizować ceny energii na TGE.

Grupa PGE jest liderem sektora energetycznego z około 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego oraz około 30-proc. udziałem w sprzedaży dla klientów końcowych – posiada 5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych. Ma też ok. 12-proc. udział w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. W czwartek jej notowania spadały nawet o 2,66 proc. AWK

Notowania akcji na stronie:


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA