REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

PGNiG więcej zainwestuje w sieć gazociągów dystrybucyjnych

Koncern w latach 2018–2022 chce zgazyfikować 300 gmin w Polsce. Na ten cel wyda 7,5 mld zł. Wzrost inwestycji powinien się przełożyć na wyższe zyski w perspektywie kilku lat nie tylko w segmencie dystrybucji, ale i obrotu.

Grupa PGNiG, na czele której stoi Piotr Woźniak, coraz mocniej stawia na inwestycje w gazociągi dystry­bucyjne.

Foto: materiały prasowe

Polska Spółka Gazownictwa, firma z grupy kapitałowej PGNiG, w latach 2018–2022 chce zrealizować w naszym kraju program inwestycyjny, dzięki któremu 300 gmin uzyska dostęp do sieci gazowej. Obecnie takie udogodnienie posiadają 1482 gminy. Jeśli zatem zrealizuje swój plan, liczba jednostek samorządu terytorialnego z dostępem do gazociągów dystrybucyjnych wzrośnie do 1782 na 2478 gmin funkcjonujących w Polsce.

Aby zrealizować nowy cel, PSG chce powiększyć sieć gazociągów o 4817 km. Powstanie też 77 stacji regazyfikacji LNG. – Budowa stacji regazyfikacji, czyli tzw. gazyfikacja wyspowa, znacznie przyspieszy możliwość korzystania z paliwa gazowego przez mieszkańców rejonów, w których budowa tradycyjnych sieci gazowych jest niemożliwa bądź byłaby bardzo kosztowna oraz czasochłonna – tłumaczy Marian Żołyniak, prezes PSG. W stosunku do wcześniej zaplanowanego budżetu wydatki PSG wzrosną o 867 mln zł, czyli kwotę, którą pierwotnie zarząd PGNiG rekomendował, aby przeznaczyć do podziału pomiędzy akcjonariuszy. To spowoduje, że łączny budżet inwestycyjny wyniesie około 7,5 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA