REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

ZE PAK: I półrocze pod kreską, kurs mocno w dół

Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin wykazał w I półroczu stratę netto nieco ponad 52 mln zł. Notowania spółki spadały godzinę po otwarciu piątkowej sesji o ponad 11 proc.
Foto: materiały prasowe

Dla porównania, w I półroczu 2017 r. spółka miała ponad 100 mln zł zysku. Przychody na poziomie 982 mln zł były niższe o 26 proc. niż rok temu. – Niższe przychody w I półroczu w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego były spowodowane niższym wolumenem produkcji energii elektrycznej. Spadek wolumenu w głównej mierze miał swoje źródło w braku produkcji w elektrowni Adamów, która zakończyła ją z początkiem stycznia 2018 r. Spadek produkcji dotyczył również, choć w mniejszym stopniu, elektrowni Pątnów. Niższa produkcja odbiła się negatywnie na wynikach w segmencie wydobycia, zaopatrującym nasze elektrownie w węgiel brunatny. Oprócz spadku przychodów, głównym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyniku na poziomie EBITDA oraz zysku netto w pierwszym półroczu była wyższa cena zakupu uprawnień do emisji CO2. Czynnik ten decydował zwłaszcza o wynikach w drugim kwartale – tłumaczył wyniki Maciej Nietopiel, kierownik biura relacji inwestorskich ZE PAK.

Zapytany o plany inwestycyjne, odpowiedział: – Obecnie nie realizujemy żadnych dużych inwestycji, co widać po wielkości nakładów inwestycyjnych. W zakresie działalności inwestycyjnej koncentrujemy się na utrzymaniu obecnie posiadanych aktywów.

Dobre wyniki spółki w 2017 r. pozwoliły na wypłatę dywidendy, na którą przekazano łącznie ponad 60 mln zł. Pozostała część zysku, w wysokości 29,65 mln zł, zasiliła kapitał zapasowy. Akcjonariusze otrzymają po 1,2 zł na akcję w dwóch transzach. Pierwsza tura wypłat po 0,6 zł wypadła 16 sierpnia, kolejna odbędzie się 30 października.

W czerwcu analitycy DM BZ WBK obniżyli cenę docelową akcji ZE PAK o 22 proc., do 18,9 zł, podtrzymując rekomendację „kupuj". W momencie publikacji raportu cena wynosiła 9,86 zł, aktualnie jest to 6,6 zł. – Mimo wszystko profil generowania gotówki spółki pozostaje stabilny i spodziewamy się, że będzie ona w stanie utrzymać roczną dywidendę na akcję na poziomie 1,20 zł (co oznacza stopę dywidendy na poziomie 12 proc.) przez wiele lat – twierdzili analitycy.

Specjaliści biura wskazali, że ZE PAK to najtańsza pod względem wyceny spółka energetyczna na świecie.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA