REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Tauron wyprodukuje syntetyczny gaz ziemny

Pilotażowa instalacja w Łaziskach przekształci dwutlenek węgla, wychwytywany z bloków energetycznych, w gaz ziemny. Zwiększy ponadto możliwości magazynowania energii elektrycznej.

Prezes Tauronu Filip Grzegorczyk przekonuje, że wychwytywanie CO2 i jego wykorzystanie to dziś konieczność.

Foto: materiały prasowe

W elektrowni w Łaziskach Tauron uruchomił pilotażową instalację do wychwytywania dwutlenku węgla, który posłuży do produkcji syntetycznego gazu ziemnego. Może być on później wtłaczany do istniejącej sieci gazowniczej i wykorzystany w godzinach szczytu do produkcji energii np. w turbinie gazowej. Albo też – po sprężeniu – już jako CNG zostać wykorzystany w transporcie samochodowym.

Ruszają testy

W nowej instalacji przekształcenie CO2 w metan przebiega w reakcji z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych w czasie, gdy zapotrzebowanie na prąd jest niskie – np. w nocy. Dzięki temu technologia ta może również służyć do magazynowania energii elektrycznej, pochodzącej z niesterowalnych źródeł energii, jak choćby z farm wiatrowych. Produktem ubocznym procesu jest tlen.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA