REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Tauron: Energetyczna oferta antysmogowa rośnie

W najbliższym czasie pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze" przeprowadzi przegląd inicjatyw spółek Skarbu Państwa mających na celu walkę ze smogiem.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Celem będzie ich skoordynowanie oraz intensyfikacja na terenie 33 miast, które figurują na opublikowanej w 2016 r. przez WHO liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Spółki już robią sporo. Zaproponowana niższa stawka za energię mająca zwiększyć atrakcyjność taryfy nocnej na cele grzewcze (dotyczącą tylko stawki za dystrybucję), to tylko czubek lodowej góry. Na razie grupy mówią o sporym zainteresowaniu, ale nie dzielą się informacją o skali sprzedaży nowego produktu. Prawdopodobnie dlatego, że ofertę wprowadzono niedawno i do tego w środku mało intensywnego sezonu grzewczego.

Coraz częściej energetyka oferuje też komplementarną do tzw. taryfy antysmogowej sprzedaż urządzeń grzewczych dla osób zainteresowanych wymianą starych kotłów na bardziej ekologiczny system. Proponuje to już Tauron i Energa. Z kolei PGE oraz Enea przygotowują się do wdrożenia takiej oferty. – Od początku marca Energa Obrót wraz ze spółką zależną Enspirion mają w sprzedaży piece akumulacyjne i pompy ciepła. Klienci mogą zyskać nawet 5 tys. złotych. Stu pierwszych ma szansę na 20 proc. rabatu na zakup urządzenia – tłumaczy Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Tauron proponuje nie tylko urządzenia na prąd (m.in. piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, pompy ciepła oraz urządzenia klimatyzacyjne z funkcją chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza), ale też bezobsługowe kotły gazowe i na ekogroszek. W kwietniu pojawi się z kolei łączona oferta dla urządzeń wraz z dedykowanym cennikiem energii. Co ciekawe – urządzenia będzie można wymienić korzystając z kredytu preferencyjnego na 0 proc. w banku, z którym współpracuje grupa. – Koszty kredytu bierzemy na siebie, a klient oddaje do banku tyle, ile rzeczywiście pożyczy – ujawnia Daniel Iwan, kierownik biura prasowego Tauronu. Produkt ma być dostępny zarówno dla tych, którzy otrzymają częściowe dofinansowanie na wymianę źródła ciepła np. z gminy, programów operacyjnych czy WFOŚiGW (spółka ma doradzać i pomagać w wypełnianiu wniosków), jak i tych, którzy z dopłat nie będą korzystać. PGE pracuje też nad wprowadzeniem do oferty urządzeń grzewczych w połączeniu ze współfinansowaniem zakupu. Przygotowujemy też rozwiązania zachęcające do wymiany przestarzałych kotłów. – W portfolio posiadamy nie tylko taryfy wpływające na poprawę jakości powietrza, ale także jako największy wytwórca ciepła w Polsce oferujemy klientom możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła miejskiego pochodzącego z elektrociepłowni – dodaje Henryk Baranowski, prezes PGE.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA