REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Lekcja czytania raportów

Zarówno inwestorzy, jak i początkujący analitycy często mają problem z właściwą interpretacją informacji ze sprawozdań finansowych. Najpowszechniejszy błąd to wybiórcza analiza – np. jedynie dynamiki zysków. Podpowiedzi ekspertów jest jednak dużo więcej.
Foto: Adobestock

Raporty okresowe – kwartalne, półroczne i roczne – to prawdziwa kopalnia wiedzy dla inwestorów, analityków i zarządzających. Bywa jednak, że dla części osób jest to wiedza mało użyteczna, ponieważ poszczególne informacje są źle rozumiane lub niezauważane. Dlatego zapytaliśmy giełdowych specjalistów o najczęstsze błędy popełniane przy czytaniu raportów okresowych. Jakie według ekspertów informacje z raportów są często źle interpretowane przez inwestorów i początkujących analityków? A może zbyt wiele istotnych informacji z raportów jest niesłusznie pomijanych? To tylko niektóre pytania, które zadaliśmy.

Podstawowe błędy

Właściwa analiza informacji z raportów okresowych nie należy do łatwych zadań. – Wymaga z jednej strony doskonałej znajomości zasad rachunkowości obowiązujących w ramach dozwolonych przepisami prawa standardów, a z drugiej strony dużego doświadczenia w wyłapywaniu potencjalnych pułapek, które spółki zastawiają na inwestorów w celu pokazania sytuacji finansowej w sposób lepszy, niż jest to faktycznie – mówi Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny w Starfunds.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA