Edukacja

Dlaczego opłaca się studiować finanse w dzisiejszych czasach?

Finanse i rachunkowość to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Nic w tym dziwnego – studia te są wartościowe i mogą gwarantować dobrą i pewną pracę niektórym już na początku zawodowej kariery. Sprawdź, dlaczego warto je skończyć.

Możliwości studiowania finansów i rachunkowości

Studia na kierunku finanse i rachunkowość można w Polsce ukończyć na wiele sposobów: stacjonarnie, niestacjonarnie, państwowo, prywatnie, a nawet online, gdzie większość zajęć odbywa się wirtualnie. Kierunek ten rozwija nie tylko umiejętności matematyczne, ale także zdolności analitycznego myślenia czy zbierania wartościowych danych i ich interpretacji.

Jeśli chodzi o finanse i rachunkowość, Warszawa to jedno z najlepszych miejsc na studiowanie przede wszystkim ze względu na możliwości pracy czy praktyk w największych firmach. Po ukończeniu tego kierunku jednak nie trzeba pracować wyłącznie w bankowości czy finansowych instytucjach państwowych – jest wiele zawodów, które są jednocześnie ciekawe i gwarantują satysfakcjonujące zarobki. Kim można zostać?

 

Doradca finansowy

To jeden z popularniejszych i ciekawszych zawodów, jakie można śmiało podjąć po rachunkowości. Zgodnie z definicją doradca jest specjalistą, który dba o bezpieczeństwo finansów firmy oraz gwarantuje wsparcie w postaci porad i proponowanych rozwiązań. Dotyczą one odpowiedniego lokowania funduszy, inwestycji, zaciągania pożyczek, wyboru ofert ubezpieczeniowych czy banków.

Ta praca wiąże się z częstymi i bliskimi relacjami z ludźmi oraz odpowiedzialnością za budżet klienta – jeśli posiadasz te dwie cechy i jednocześnie lubisz na bieżąco aktualizować wiedzę branżową, czeka na ciebie przyzwoita pensja. Średnie zarobki doradców finansowych wahają się od 3,5 do 5 tysięcy złotych netto, ale wszystko zależy od miasta i ilości obsługiwanych klientów.

 

Doradca podatkowy

Kolejnym wartym uwagi zawodem jest doradca podatkowy. Pojawił się on na rynku stosunkowo niedawno, a pod tą formą w myśl prawa można go uprawiać od lipca 1996 roku. Od tej profesji wymaga się bieżącej i szerszej wiedzy z zakresu prawa i prawa podatkowego, ekonomii oraz księgowości, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, będziemy doradzać klientom w delikatnych tematach finansowych.

Doradcy podatkowy mogą również prowadzić klientom księgowość, a studia, kursy i szkolenia przygotowują także do sporządzania w ich imieniu zeznań i deklaracji. Jak to się przekłada na zarobki? Doradca zarabia ok. 3 tysiące netto na początku kariery, a gdy po pewnym czasie osiągnie nabierze doświadczenia, może liczyć nawet na podwojenie tej kwoty oraz potrojenie w przypadku pracy dla klientów zagranicznych czy w dużych korporacjach.

 

Analityk finansowy

Analityk finansowy – kto to taki? W skrócie, to osoba, która wie, jak odpowiednio interpretować np. wykresy, raporty, a do tego nie ma przy tym zawrotów głowy. Analityk potrafi przeskanować każdy najmniejszy ruch finansowy w firmie, obliczyć jego wartość oraz prognozować jego skutki.

W związku z tym do jego zadań należeć będzie m.in.:

*  sporządzanie analiz i raportów finansowych,

*  analiza ryzyka ekonomicznego przedsięwzięć,

*  tworzenie arkuszy analitycznych,

*  udział w przygotowywaniu długo- i krótkoterminowych strategii finansowych,

*  sporządzanie terminowych raportów z dokonanych analiz.

Jeśli chodzi o zarobki, mając kilkuletnie doświadczenie i pracując w korporacji, oscylują one w okolicy od 5-8 tysięcy złotych netto. Niemal w każdej pracy liczyć się tutaj będzie znajomość języka angielskiego, dlatego warto studiować na uczelniach, na których język wykładowy to nie tylko polski, np. w Grupie Uczelni Vistula: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/finanse-i-rachunkowosc/.

 

A może makler?

Jeszcze lepiej mogą zarabiać maklerzy – gdy są doświadczeni i obrotni potrafią osiągnąć pułap nawet 10 tysięcy złotych na rękę. Co takiego właściwie robią w pracy? Sporządzają dokumentację dotyczącą przeprowadzania emisji akcji, opracowują analizy finansowe czy sporządzają wyceny przedsiębiorstw.

Makler jest odpowiedzialny za kupno lub sprzedaż papierów wartościowych, chociaż to tylko na papierze wygląda tak pięknie. Maklerzy często inwestują spore kwoty, co wiąże się z dużym stresem, ale też sporymi zyskami (jeśli się powiedzie). Jest to jednak zawód dla ludzi odpornych na presje czasu i ludzi, cierpliwych, skłonnych do ryzyka i podejmowania dużej odpowiedzialności. Jedno jest pewne – nie będziesz się nudził.


Wideo komentarz