REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Ciech: Dostawy solanki zabezpieczone

Porozumienie między Ciechem a Inowrocławskimi Kopalniami Soli Solino, należącymi do grupy Orlen, zamyka trwające od kilku lat negocjacje między spółkami.
Foto: materiały prasowe
Foto: GG Parkiet

IKS Solino są strategicznym dostawcą solanki do zakładów Ciechu w Inowrocławiu i Janikowie. Fabryki są już połączone z kopalnią niezależnymi rurociągami. Solino musi jednak zbudować łącznik pomiędzy zbiornikiem w Inowrocławiu a fabryką sody w Janikowie. Dzięki temu wypełni obowiązki wynikające z ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu (Solino pod ziemią magazynuje te surowce, a nowa infrastruktura pozwoli mu lepiej zarządzać zasobami). Porozumienie zakłada, że Solino wybuduje taki łącznik do 2021 r. Ciech zaznacza, że inwestycja ta zwiększy bezpieczeństwo dostaw solanki, bo pozwoli na zaopatrywanie obu zakładów w surowiec z jednej z kopalń Solino, w szczególności w przypadku awarii albo remontu istniejących rurociągów. Jednocześnie Ciech zobowiązał się do sprzedaży kopalni elementów własnej infrastruktury przesyłowej.

Wcześniej pojawiały się spekulacje, że obie firmy nie będą w stanie dogadać się w sprawie dostaw solanki – ważnego surowca do produkcji sody kalcynowanej. IKS Solino są bowiem kontrolowane pośrednio przez Skarb Państwa, natomiast Ciech należy do grupy Kulczyk Investments. Analitycy szacują, że roczny kontrakt między firmami na dostawy surowca opiewa na około 50 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA