REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Ciech: Ceny sody wzrosną

Podwyżki cen gazu i prądu w Turcji, a także spadek eksportu sody z Chin – to dobre informacje dla europejskich producentów sody, w tym Ciechu.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jak podają analitycy DM Trigon, turecki operator rurociągów Botas podwyższył cenę gazu ziemnego dla producentów energii o 50 proc. Ceny energii elektrycznej dla przemysłu wzrosną tam o 14 proc. To spowodowało tąpnięcie notowań jednego z producentów sody w Turcji – Soda Sanayii. Zmniejszenie konkurencyjności tureckich producentów sody, którzy zwiększają moce, może przynieść korzyści Ciechowi.

DM Trigon zwraca też uwagę na optymistyczne prognozy koncernu Solvaya, największego w Europie wytwórcy sody kalcynowanej używanej do produkcji szkła. Władze koncernu podkreślają, że popyt na rynku sody jest dobry, a ceny tego produktu powinny wzrosnąć w 2019 r. Wzmożona produkcja z tureckich fabryk, której tak bardzo obawiali się europejscy producenci, została wchłonięta przez rynek częściowo dzięki niższemu eksportowi z Chin. Redukcja mocy w Chinach spowodowana jest zatrzymaniem instalacji niespełniających norm ochrony środowiska.

Bolączką Ciechu i pozostałych europejskich firm z branży sodowej pozostają rosnące koszty surowców, takich jak węgiel i gaz, a także emisji CO2. Według analityków ten wzrost może być kontynuowany także w przyszłym roku. Jak podają zagraniczne media, producenci sody planują przerzucić rosnące koszty na ceny w 2019 r. Negocjacje stawek na przyszły rok mają się rozpocząć wcześniej niż zwykle, właśnie z obawy odbiorców przed znaczącymi podwyżkami. Jest więc szansa, że ceny sody, po tegorocznym spadku, w przyszłym roku wreszcie zaczną rosnąć, a wynik netto Ciechu zacznie się poprawiać.

W I kwartale 2018 r. przychody Ciechu w segmencie sodowym spadły w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego o 4 proc., do 595 mln zł. EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) tego obszaru stopniał w tym czasie o 9 proc. i wyniósł 147 mln zł. Biznes produkcji sody odpowiadał za 88 proc. EBITDA całej grupy Ciech. box


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA