Chemia

Ciech: Więcej optymizmu na rynku sody

Poprawia się nastawienie analityków do Ciechu, jedynego w Polsce i drugiego w Unii Europejskiej pod względem wielkości producenta sody kalcynowanej, używanej do produkcji szkła.
Foto: materiały prasowe

Wcześniej eksperci spodziewali się znaczącego spadku cen sody na europejskim rynku. Jednak w tym roku przecena sięgnęła około 3 proc. i była mniejsza od prognoz, a w 2019 r. możemy już mieć do czynienia z odwróceniem trendu.

– Wiele wskazuje na to, że ceny sody – po tegorocznym spadku – w przyszłym roku zaczną rosnąć. Wbrew wcześniejszym obawom uruchomienie nowej fabryki sody w Turcji nie miało większego wpływu na rynek europejski, bo turecka soda popłynęła głównie do krajów azjatyckich i uzupełniła braki powstałe po wyłączeniu niektórych mocy produkcyjnych w Chinach – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk DM Raiffeisen. – W Europie z kolei zapowiadane jest uruchomienie kolejnych hut szkła, co oznacza większy popyt na sodę – dodaje analityk.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.