Powodem jest możliwość wystąpienia istotnych zagrożeń dla potencjalnych nabywców walorów. Wynikają z niejasnego stanu prawnego dotyczącego prawa pierwokupu nowych papierów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wobec spółek posiadających nieruchomości rolne. Tym samym istnieje duże ryzyko zablokowania rejestracji praw do akcji w KDPW i niedopuszczenia ich do obrotu.

– Zakładamy powrót do oferty publicznej w III kwartale. Jednocześnie będziemy z uwagą śledzić zmiany w otoczeniu regulacyjnym oraz sytuację na rynku kapitałowym – mówi Wojciech Wardacki, prezes Polic. Zapewnia, że przesunięcie oferty nie wpłynie na harmonogram realizacji sztandarowej inwestycji. W jego ocenie emisję powinno się udać przeprowadzić i zakończyć do końca roku.

W połowie maja podpisany został kontrakt z Hyundai Engineering na kompleksową realizację w formule „pod klucz" Projektu Polimery Police. Całkowity szacowany budżet inwestycji wynosi około 1,5 mld euro (6,5 mld zł), z czego około 1,2 mld euro stanowić będą nakłady związane z wynagrodzeniem wykonawcy, zakupem licencji i pracami przygotowawczymi. Rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych ma nastąpić w I kwartale 2020 r. Zakończenie całej inwestycji planowane jest z kolei na 2022 r.

Do projektu chce przystąpić m.in. Grupa Lotos. Jej zarząd nie wyklucza większego zaangażowania niż 0,5 mld zł zadeklarowane w niedawno podpisanym liście intencyjnym. Obecnie gdański koncern analizuje projekt pod względem operacyjnym i handlowym. List intencyjny obowiązuje do końca października. Spółka o swoim ostatecznym zaangażowaniu w Projekt Polimery Police chce jednak zdecydować wcześniej. TRF