REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Alchemia: Wezwanie na akcje

4,8 zł za akcję Alchemii – to oferta, którą w ramach wezwania złożył Roman Karkosik z żoną (mają rozdzielność majątkową) i giełdową przemysłową Grupą Boryszew. Celem jest wycofanie hutniczej spółki z notowań.
Foto: Bloomberg

– Po zakończeniu wezwania planujemy wycofać akcje Alchemii z obrotu giełdowego. Dzięki włączeniu spółki do Grupy Boryszew chcemy osiągnąć synergię w obszarze efektywności kapitałowej i produktowej – komentuje Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa.

Członkowie porozumienia mają 85,4 proc. akcji Alchemii (wliczając 13,7-proc. pakiet akcji własnych). Wystarczy więc zakup 4,6 proc. walorów w wezwaniu, by można było wycisnąć akcjonariuszy mniejszościowych.

Samo ogłoszenie wezwania – a więc umożliwienie akcjonariuszom mniejszościowym wyjścia z inwestycji – otwiera drogę do rozpoczęcia procedury ściągania Alchemii z GPW. Walne zgromadzenie musi przegłosować uchwałę o zniesieniu dematerializacji akcji – potrzebna jest większość 4/5 głosów. Zgodę na przywrócenie akcjom formy dokumentu musi potem wydać Komisja Nadzoru Finansowego.

Do kupienia w wezwaniu jest 29,2 mln akcji. Średni kurs z trzech miesięcy to 4,55 zł, a z sześciu 4,36 zł. W piątek cena przebiła 5 zł. Wartość księgowa walorów to 2,83 zł. W ostatnich latach kurs oscylował wokół 5 zł, by jesienią 2017 r. szybko spaść bliżej 4 zł. W sierpniu ub.r. notowania zaliczyły dołek na poziomie 4,02 zł.

Zapisy będą przyjmowane od 31 stycznia do 4 marca, w wezwaniu pośredniczy BM Santandera.

W 2017 r. Grupa Boryszewa wycofała z giełdy Hutmena (przetwórstwo miedzi), planowała też sprzedaż biznesu motoryzacyjnego i walcowni aluminium.

Roman Karkosik wielokrotnie deklarował, że rozważa całkowite wycofanie się z aktywności na warszawskim parkiecie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA