REKLAMA
REKLAMA

Byki i niedźwiedzie tygodnia

Niepokojąca formacja na mWIG40

Połowa lutego za nami. Jak wygląda sytuacja na wykresach spółek i indeksów?
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Pierwsza połowa lutego na GPW upłynęła pod znakiem odbicia notowań. 37 spółek z szerokiego rynku, licząc do zamknięcia czwartkowej sesji, osiągnęło wzrost kursu akcji większy bądź równy 10 proc. Rekordziści wyśrubowali stopy zwrotu do ponad 50 proc., a należą do nich Opteam, BoomBit i Elektrotim. Na drugim biegunie znalazło się 39 spółek, które odnotowały przecenę większą niż 5 proc. Największe straty, przekraczające 15 proc., przyniosły Mabion, Sleepz, Mercator i Kredyt Inkaso.

Miniony tydzień przyniósł stonowanie nastrojów. Główne indeksy – WIG20, mWIG40 i sWIG80 – poruszały się horyzontalnie i nie zdołały wyznaczyć nowych, lokalnych maksimów. Mimo to aż 28 spółek (m.in. Comarch. Fprte, PGS Software, PlayWay i Ten Square Games) i dwa indeksy branżowe (WIG-nieruchmości, WIG.GAMES) ustanowiły co najmniej roczny szczyt notowań. Na analogicznym minimum znalazło się 15 spółek (m.in. Bogdanka, Enea, PKN Orlen, Rafako) oraz trzy indeksy branżowe (WIG-energia, WIG-leki i WIG-paliwa).

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wykresy WIG20 i mWIG40. Wskaźnik grupujący duże spółki obronił ważną strefę wsparcia 2050 pkt, co z kontrariańskiego punktu widzenia daje pretekst do silniejszego ruchu. Zwłaszcza że analogiczne sytuacje z przeszłości takowy ruch przynosiły. Jego zasięg był różny, od 2200 pkt do nawet 2420 pkt. Wzrostowy scenariusz wspiera MACD, który zakręcił w górę, a także RSI(14) przebywający w strefie neutralnej. Z drugiej strony atak na średnią z 50 sesji, do którego doszło w minionym tygodniu, nie zakończył się sukcesem. W tym kontekście siła byków wydaje się ograniczona. Ponadto, bez względu na argumenty techniczne, fundamentalne czy makroekonomiczne, WIG20 pozostaje wciąż pod silną presją polityczną, więc zawsze trzeba ten czynnik ryzyka mieć z tyłu głowy.

Co do mWIG40 warto zauważyć, że przy poziomie 4100 pkt utworzył coś na wzór podwójnego szczytu. Jest on najlepiej widoczny, gdy analizujemy wykres w cenach zamknięcia. Biorąc pod uwagę fakt, że MACD zakręcił w dół, podobnie jak RSI(14), jest to zapowiedź potencjalnego schłodzenia nastrojów w tym segmencie spółek. Najbliższe wsparcie to: 3962 pkt (ostatni lokalny dołek) oraz 3895 pkt (średnia z 200 sesji). Ich sforsowanie potwierdziłoby negatywny scenariusz i postawiłoby znak zapytania przy możliwości kontynuacji trwającego od jesieni trendu wzrostowego.

Relatywnie najsilniejszy pozostaje wciąż sWIG80. Indeks wręcz książkowo zakręcił w minionym tygodniu na wsparciu wyznaczonym przez poprzedni szczyt trendu (12 775 pkt) i skierował się ku nowym maksimom. Jednocześnie MACD wyhamował spadek, a RSI(14) stabilizuje się na granicy wykupienia. Z punktu widzenia analizy technicznej maluchy mają zielone światło do kontynuacji wzrostu. Przebicie strefy 13 000–13 050 pkt powinno otworzyć drogę do 15 000 pkt.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA