REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: kandydaci do statuetki w kategorii TFI roku

PARKIET

Wręczenie nagród „Byki i Niedźwiedzie" już 21 marca 2019 r. Kto jest nominowany? Kto wygrywał w poprzednich latach? Wszystko na ten naszych nagród: parkiet.com/byki

Ubiegły rok był dla TFI jednym z najtrudniejszych w historii, co widać po spadku łącznych aktywów pod zarządzaniem o blisko 8 proc., do 256,8 mld zł. Nie sprzyjała sytuacja na giełdzie, ale większym problemem były odpływy pieniędzy z funduszy. Przez większość miesięcy klienci wycofywali środki z bardziej ryzykownych strategii, a jeśli już decydowali się na inwestycję, to w najbardziej bezpieczne fundusze. Potężnym ciosem dla branży była tzw. afera GetBacku, w związku z którą KNF wszczęła postępowania administracyjne wobec czterech TFI. Był to także rok wielu zmian i implementacji MiFID II. Z założenia dyrektywa ta ma umocnić pozycję i bezpieczeństwo klientów funduszy. Jednak przedstawiciele mniejszych towarzystw, nienależących do grup bankowych narzekają, że jej skutkiem jest ścięcie oferty funduszy w bankach, czyli odcięcie zewnętrznych TFI od największego kanału sprzedaży.

Do nagrody w kategorii TFI roku nominowaliśmy cztery podmioty (prezentujemy alfabetycznie). Investors TFI, którego prezesem jest Zbigniew Wójtowicz, ma fundusze od lat zajmujące czołowe miejsca w głównych kategoriach funduszy i podobnie było w zeszłym roku. Ipopema TFI kierowane przez Jarosława Wikalińskiego w poprzednim roku bardzo pozytywnie wyróżniało się szczególnie na rynku obligacji. W przypadku bardziej ryzykownych strategii fundusze Ipopemy też plasowały się w czołówce. Nominowane jest też Opera TFI, którego prezesem jest Maciej Kwiatkowski. W ubiegłym roku fundusze Opery brylowały w grupie absolutnej stopy zwrotu, która jako całość przeżyła najgorszy okres w historii. Wśród nominowanych jest jeszcze PKO TFI, kierowane przez Piotra Żochowskiego. Fundusze tego TFI plasowały się wśród najlepszych niemal w każdej z wyróżnianych przez nas kategorii.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA