REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Unibep, Pekabex: Program Mieszkanie+ na celowniku spółek

BGK Nieruchomości prowadzi konkurs na opracowanie systemu masowej zabudowy mieszkaniowej w technologii prefabrykacji – z myślą o realizacji programu Mieszkanie+ w środowisku rosnących kosztów wykonawstwa i niedoboru pracowników na rynku.
Foto: Adobestock

Na GPW notowane są dwie spółki, które od lat sprzedają prefabrykaty do budowy bloków mieszkalnych – ale na rynki skandynawskie, gdzie – inaczej niż w Polsce – technologia cieszy się popularnością. Pekabex produkuje prefabrykaty betonowe i eksportuje je do Szwecji, z kolei Unihouse z grupy Unibepu produkuje drewniane moduły i wysyła je głównie do Norwegii.

Czy spółki wezmą udział w postępowaniu BGKN?

– Unihouse zgłosił udział i czeka na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Do 17 września mamy czas na złożenie propozycji – potwierdza Wojciech Jarmołowicz, rzecznik Unibepu. Firma jest w trakcie budowy pilotażowej inwestycji w Polsce – to wersja ekonomiczna, ponieważ do Norwegii wysyłane są bardzo drogie moduły w standardzie pod klucz.

Prezes Unibepu Marek Gołąbiecki mówił niedawno, że koszt wzniesienia budynku modułowego w wersji ekonomicznej i bez garaży to 3 tys. zł netto za mkw.

Pekabex również buduje pilotażowe osiedle z prefabrykatów, by przekonać rynek do technologii – wciąż pokutują bowiem złe skojarzenia z PRL-owską wielką płytą.

– Jeśli chodzi o konkurs na systemy prefabrykowanej zabudowy, współpracujemy jako konsultant z jednostkami przygotowującymi zgłoszenia, ale sami nie startujemy. Chętnie wspieramy naszym doświadczeniem wszystkich, którzy zgłaszają się do nas z pytaniami technicznymi – mówi Ligia Szulc z biura prasowego Pekabeksu. Firma przyjęła inną taktykę – bierze udział w wybranych konkursach na poszczególne inwestycje w ramach Mieszkanie+.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA